Kamera na psiego bohatera


Już wkrótce – bo na początku lipca – we Wrocławiu rozpoczną się zdjęcia do sitcomu „Psia kość” Witolda Świętnickiego, reżysera cyklu „Psi psycholog” emitowanego w TVP 1.

Psy będą w nim odgrywały role absolutnie pierwszoplanowe. Ludzie, jeśli w ogóle się pojawią na planie, będą pokazywani co najwyżej do… kolan. – Chcę na ludzką cywilizację spojrzeć z perspektywy psa, który będzie mówił ludzkim głosem o naszym świecie – tłumaczy reżyser. Pomysł narodził się w trakcie pracy nad cyklem „Psi psycholog”, który Świętnicki realizuje wraz z lekarzem weterynarii Agnieszką Janeczek. Zainspirowało go też opowiadanie Franza Kafki „Dociekania psa”.
Bohaterowie serialu Świętnickiego to piątka przyjaciół. W pierwszym odcinku spotkają się na urodzinach buldożka francuskiego Otisa. Pojawią się tam: piękna labradorka Tania, Kaja – yorkshire terrierka, jack russel terrier Kalafior -­ młody zawadiaka i leniwy bulterier Jack, typowy kanapowiec. Zwierzęta będą rozmawiać o swoich właścicielach. Ich przygotowaniem do pracy na planie zajmie się treser Bogdan Jarząbek.
Gotowy jest już scenariusz pilotażowego odcinka. Rozpoczęła się budowa dekoracji do filmu. Wszystkie będą miały co najwyżej 90 cm wysokości. I właśnie z tej perspektywy widzowie zobaczą świat otaczający bohaterów niezwykłego sitcomu.
W sobotę 7 czerwca o godz. 10 w budynku Telewizji Polskiej we Wrocławiu przy ulicy Karkonoskiej 8 odbędzie się casting, który wyłoni gwiazdy serialu. Właściciele czworonogów proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod nr. 0600 226 298.
Czym psy będą się musiały wykazać podczas castingu? – Nikt nie będzie od nich wymagał cyrkowych umiejętności – tłumaczy reżyser. – Najważniejszy jest dobry kontakt psa z właścicielem. Zwierzę musi też pozytywnie reagować na inne psy i ludzi. Szansę mają też psy innych ras, niż te, które pojawiły się w scenariuszu.

Maciej Sas