Kamizelka przeciwko burzy


Amerykanka Susan Sharpe zaprojektowała specjalną kamizelkę dla psów, która ma pomóc zwierzętom radzić sobie z nadpobudliwością i lękami.

Odpowiednio dopasowana kamizelka wywołuje lekki nacisk na ciało psa, który jest stale odczuwalny bez względu na to co pies robi. Według Susan stymuluje to receptory czuciowe, które komunikują się z układem nerwowym i w ten sposób pomagają zwierzęciu uspokoić się. – Medycyna niekonwencjonalna dostarcza nam dowodów, że wiele problemów emocjonalnych lub zdrowotnych może być leczonych poprzez manipulowanie skórą i przez stosowanie umiarkowanego nacisku na niektóre części ciała. Uświadamiając sobie, że zwierzęta podlegają tej samej fizjologii co my, zaczęłam eksperymentować z różnymi rodzajami materiałów, żeby zwiększyć pozytywne wrażenia wysyłane do mózgu zwierzęcia przez receptory ciała. W ten sposób otwierają się nowe neurologiczne ścieżki i stare odczucia zastępowane są nowymi wrażeniami – mówi Susan

Prawidłowo zastosowana kamizelka zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie zwierzęcia, co wpływa dodatnio na jego stabilność psychiczną, kontakty z innymi zwierzętami i ludźmi, skupienie się na pracy, a także przyspiesza powrót do zdrowia po przeżytych wypadkach. Jednak najczęściej kamizelki kupowane są przez właścicieli psów, które panicznie boją się burzy. Według Susan, pozytywny skutek widać zwykle za trzecim razem – niektóre psy potrafią tak się zrelaksować, że spokojnie śpią nie zwracając uwagi na pioruny.

Magdalena Urban, fot. Susan Sharpe