Kanadyjski rudzielec - nova scotia duck tolling retriever - Psy.pl - mamy nosa!

Kanadyjski rudzielec – nova scotia duck tolling retriever

Przeuroczy, radosny i czasem niesforny pies został wyhodowany w Kanadzie do jedynego w swoim rodzaju polowania.

Jak wygląda takie polowanie zdradza nazwa rasy. Długa i skomplikowanie brzmiąca, znaczy po polsku tyle, co „wabiący kaczki aporter z Nowej Szkocji”. Myśliwy siedzi w kryjówce na brzegu jeziora czy rzeki i bawi się z psem rzucając mu patyki lub inne przedmioty. Nieduży i ruchliwy psiak przyciąga uwagę ptactwa wodnego, które podpływa, aby mu się przyjrzeć. Wtedy myśliwy strzela, a następnie wysyła psa po upolowanego ptaka. Poza tym „toller”, jak się go pieszczotliwie nazywa, może być wykorzystywany jak typowy retriever.

Wielu przodków
Dokładne pochodzenie rasy nie jest znane. W XVII-wiecznych zapiskach kolonisty Nicholasa Denysa pojawiają się wzmianki o małych, rudych psach używanych do wabienia zwierzyny. Nie wiadomo czy byli to przodkowie tollerów. Tradycyjnie za twórcę rasy uważa się Jamesa Allena, który w 1860 roku nabył flat-coated retrievera o umaszczeniu wątrobianym. Pies ten został skrzyżowany z krótkowłosym retrieverem St. John's (obecnie wymarłym), a ich potomstwo z cocker spanielami oraz seterami irlandzkimi. To właśnie po seterach nova scotia odziedziczyły płomiennie rude umaszczenie, wiele osobników ma równocześnie rozjaśniony nos i śluzówki, co jest efektem działania genu umaszczenia czekoladowego (wątrobianego).
Zastanawiające jest podobieństwo tollera do innej rzadkiej rasy – płochacza holenderskiego, czyli kooikerhondje. Te pieski były wykorzystywane do wabienia ptactwa w podobny sposób i niewykluczone, że toller ma w sobie również krew kooikerhondje.

Pies oficjalny
Rasa została uznana przez Kanadyjski Kennel Klub w 1945 r., wtedy też nadano jej obecną nazwę. Wkrótce potem niemal nie wyginęła, tak, że pod koniec lat 50. trzeba było rejestrować ją ponownie. W 1995 r. toller został wybrany oficjalnym psem stanu Nowa Szkocja. W chwili obecnej największą popularnością rasa cieszy się oczywiście w Kanadzie, sporo tollerów hoduje się również w Skandynawii. Nova scotia nigdzie jednak nie stał się rasą modną.
Tollery to silne i zdrowe psy myśliwskie, łagodne, inteligentne, bystre i chętne do pracy z człowiekiem. Szybko się uczą, jednak w młodym wieku łatwo się rozpraszają, dlatego lekcje powinny być krótkie i ciekawe. Podobnie jak inne retrievery, nova scotia doskonale nadaje się na towarzysza rodziny, pod warunkiem, że zapewni mu się fizyczne i umysłowe zajęcie. Toller, najmniejszy z retrieverów, jest równocześnie chyba najbardziej ruchliwy. Bywa, że właściciele psów tej rasy narzekają na ich wysoki poziom energii i niesforność.

Wszystkie trzy
W Polsce mieszkają tylko trzy tollery, znajdujące się w rękach hodowczyni z Torunia. Możliwe, że już niedługo urodzą się pierwsze szczenięta tej rasy w naszym kraju. Miejmy nadzieję, że ten słodki rudzielec i u nas znajdzie prawdziwych miłośników, gdyż naprawdę na to zasługuje.
Nova scotia duck tolling retriever, VIII gr. FCI

Wrażenie ogólne: Pies średniej wielkości, mocny, proporcjonalnie zbudowany, o prostokątnej sylwetce.
Temperament: Inteligentny, łatwy do szkolenia, wytrzymały. Silny popęd do aportowania i chęć zabawy.
Głowa: Mocna, umiarkowany stop. Uszy trójkątne, wysoko osadzone, załamane u nasady. Oczy migdałowego kształtu, od bursztynowych po brązowe. Nos, wargi i obwódki oczu zwykle w kolorze cielistym lub takim jak szata, czasem czarne.
Ogon: Długi, puszysty, w akcji noszony powyżej linii grzbietu.
Szata: Średnio długa, gęsta i miękka, włos na głowie i przodzie łap krótki.
Umaszczenie: Różne odcienie rudego. Często występują białe znaczenia na piersi, głowie lub łapach.
Wzrost: Idealny – psy: 48-51 cm; suki: 45-48 cm. Dopuszczalna tolerancja: 3 cm powyżej lub poniżej tych wymiarów.

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *