Klonowanie przyjaciół

Amerykańska firma BioArts International zaczęła 21 maja przyjmować zapisy na aukcje, na których oferuje pięć możliwości sklonowania psa.

Pierwsza aukcja rozpocznie się 18 czerwca, potrwa dobę, a wyjściowa cena jednego klonowania wynosi 100 tys. dolarów. Strona, na której można się zapoznać ze szczegółami, nazywa się bestfriendsagain.com, czyli „najlepsi przyjaciele znowu”. Dyrektor firmy BioArts Lou Hawthorne sklonował już swoją suczkę Missy, która zmarła sześć lat temu, i ma trzy psy o imionach Mira, Sarang i Chin-Gu.
Pracownicy BioArts wykorzystali opatentowany proces zastosowany w wypadku klonowania owcy Dolly. Ponadto nawiązali współpracę z południowokoreańskim zespołem naukowców Sooam Biotech Research Foundation, którym kieruje Hwang Woo-suk (jego próby klonowania człowieka zakończyły się skandalem, ale jako pierwszy sklonował on psa, afgana o imieniu Snuppy).
Podejmowane przez BioArts próby klonowania zwierząt spotykają się z protestami organizacji prozwierzęcych. Pytają one, po co klonować psy za niewyobrażalnie wysokie kwoty, skoro tyle jest zdrowych gotowych do adopcji zwierząt. (MC)