Kłopotliwa sława


William i Melinda Robinsonowie będą się sądzić z wytwórnią Disneya z powodu… psa. Uważają bowiem, że w filmie „Przygoda na Antarktydzie” („Eight Below”) bez ich zgody zagrał należący do nich alaskan malamute Kolby.

Wszystko zaczęło się dwa lata temu. Wtedy to podczas jednego ze spacerów Kolby zerwał się ze smyczy i uciekł właścicielom. Przez dwa lata się nie odnalazł. Robinsonowie zobaczyli go dopiero w filmie „Przygoda na Antarktydzie” – opartej na faktach opowieści, w której pozostawiony na Antarktydzie zaprzęg ośmiu psów w trudnych warunkach walczy o przetrwanie. Film wyprodukowany przez wytwórnię Disneya okazał się kasowym hitem – przyniósł ponad 120 mln dolarów zysku.

Jak to się stało, że pies trafił na plan filmowy? Najpierw zabłąkany Kolby został umieszczony w schronisku dla zwierząt w Knoxville, stamtąd zaś został przeniesiony do ośrodka adopcyjnego dla psów zaprzęgowych w Spring City, gdzie wypatrzyli go filmowcy. Nie wiadomo, dlaczego pies nie wrócił do swoich prawowitych właścicieli, choć podobno miał adresówkę. Zdaniem szefów schroniska wszystko odbyło się zgodnie z prawem, bo w myśl miejscowych przepisów po trzech dniach – jeśli nie zgłosi się właściciel – pies może być przekazany do adopcji. Zwracają oni także uwagę, że zwierzak trafił do nich w bardzo złym stanie.

Robinsowie domagają się teraz zwrotu Kolby’ego, ale także udziału w zyskach z filmu. Wytwórnia Disneya odrzuca te żądania jako bezzasadne, ponieważ uważa, że nie jest stroną w sporze (psy nie należały do niej). Pikanterii sprawie dodaje fakt, że oprócz Robinsonów, do psa, który zagrał w filmie, roszczenia zgłaszają jeszcze trzy inne osoby! Melinda Robinson jest jednak przekonana, że na ekranie jest jej pies, a by to uwodnić, żąda przeprowadzenia badań DNA – w domu wciąż ma bowiem obrożę, na której zachowały się ślady sierści Kolby’ego.