Koszty starości


Japończycy coraz więcej pieniędzy wydają na swoje psy. Przyczyną nie jest jednak ich większa miłość do czworonogów, a smutna konieczność opłacania wizyt u weterynarza. Większość psów w Japonii to zwierzęta w podeszłym wieku.

Dotychczas mówiło się o tym, że starzeje się japońskie społeczeństwo, teraz okazuje, że starzeje się także populacja miejscowych psów. Dlaczego? To wynik zmian kulturowych. Przez wieki w japońskich, wielopokoleniowych rodzinach i domach nie było miejsca dla psów. Zwierzęta zajmowały się więc głównie stróżowaniem. Teraz model japońskiej rodziny się zmienił, coraz więcej osób mieszka samotnie lub tylko z najbliższymi, w domach znalazło się więc miejsce dla psów. Czworonogi żyją w lepszych warunkach, są lepiej żywione – w efekcie dłużej żyją i więcej chorują.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie właścicieli psów w Japonii zaczęły powstawać nowe produkty i usługi dla zwierząt w podeszłym wieku. Jednym z najpopularniejszych stały się psie ubezpieczenia. Roczna opłata za psa może wynosić nawet 49 tys. jenów (ok. 1350 zł), ale pozwala ona na oszczędności, przykładowa kuracja dla psa chorego na serce kosztuje bowiem w Japonii nawet 200 dolarów (ponad 600 zł) miesięcznie. (TJ)