Koty Ernesta Hemingwaya

Na wyspie Key West niedaleko wybrzeża Kuby stoi dom Ernesta Hemingwaya, zamieszkany przez jego koty. Jest ich kilkadziesiąt, różnych maści, rozmiarów i charakterów

Kiedy jego ukochana przyjechała z Europy na Kubę, przedstawił ją wszystkim najważniejszym mieszkańcom domu: służącym, ogrodnikom, cieśli i swoim kotom. Było ich wtedy niemałe stadko, ale do najważniejszych należały: Princesa (Księżniczka) – szara, smukła perska kocica, Wujek Willy – krępy i pręgowany, ulubieniec dzieci, który gardził innymi kotami, ale lubił ludzi; Bigotes – wielki samiec walczący z rywalami oraz Wujek Wilk – syn Księżniczki, podobnie jak ona srebrny i długowłosy. Później pojawiła się również Miss Kitty, której ulubionym zajęciem było wdrapywanie się po wewnętrznej stronie nogawek spodni żony Hemingwaya, by wejść jej pod koszulę i dotrzeć na ramię, gdzie, jak wspomina Mary Hemingway: „przytulała się do mojej szyi i mruczała mi do ucha komplementy, podczas gdy ja kroiłam mięso albo ryby.”
Koty dostawały wszystko, na co miały ochotę. Jeden z ulubieńców, Boise, na śniadanie jadał kocią miętę i kawałek marynowanego śledzia z talerza Ernesta Hemingwaya, a obiad spożywał z gospodarzami, siedząc na stole i przyjmując od nich najlepsze kąski.
Boise miał osobliwe upodobania kulinarne. „Siedział z nami na stole i zjadł plasterki świeżego mango i melona, kotlet wieprzowy, placki meksykańskie polane ostrym sosem, sałatkę ziemniaczaną z cebulą, kiszoną kapustę i surowy seler” – wspomina Mary Hemingway. „Lubi także nasiona słonecznika, wszystkie ciastka, surowe jabłka (choć woli je w szarlotce), fasolę z mięsem oraz surowe ogórki ze śmietaną.”
Dzisiaj koty Ernesta Hemingwaya mieszkające w jego domu na wyspie Key West odżywiają się normalniej. Zajmują się nimi specjalnie zatrudnieni opiekunowie.

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników