Kraina cieni – zwierzęta i obiektyw

Wyraźny, ostry cień może zepsuć zdjęcie, ale umiejętnie zastosowany - buduje nastrój

Aby cień w ogóle pojawił się na zdjęciu, trzeba skierować na model ostre źródło światła. W fotografii czarno-białej wystarczy mocna (200-500W) lampa halogenowa. Jednak w fotografii kolorowej taka sama lampa spowoduje czerwone zabarwienie zdjęcia. Dlatego lepsze będzie silne światło naturalne (słońce w zenicie) albo błysk lampy fotograficznej, choć w tym wypadku trzeba uważać na tzw. „efekt czerwonych oczu”. Aby na zdjęciu uzyskać ostry cień, używajmy tylko jednego, silnego źródła światła. Warto też obniżyć ekspozycję o 0,5-1,0 przysłony, co sprawi, iż cień będzie ciemniejszy.
O ile więc uzyskanie cienia nie stanowi kłopotu, to jego właściwe modelowanie jest już wyzwaniem. Przy oświetlaniu lampą sprawa jest prostsza, bo można ją dowolnie ustawić. W przypadku światła naturalnego trzeba raczej odpowiednio ustawić zwierzę, co często nie jest łatwe. Jakie efekty możemy uzyskać wykorzystując cień na zdjęciu? Możemy dodać fotografii nastroju, podkreślić wybrane cechy obiektu, wyeksponować dowolne elementy kadru.
Fot. 1 Cień dzięki odpowiedniemu kątowi padania podkreśla silną budowę głowy oraz idealną linię kufy psa (pojedyncze źródło światła, lampa halogenowa 200W)
Fot. 2 Cień delikatnie „chowa” jedno oko psa, co dodaje fotografii powagi. Dzięki kadrowi nie mieszczącemu całego cienia spychamy go automatycznie na plan dalszy, a uwagę widza skupiamy na psie (pojedyncze źródło światła, lampa halogenowa 300W, naświetlenie obniżone o 0,5 przesłony)
Fot. 3 Cień otacza kociaki, w efekcie oświetlone są tylko te obiekty, na których chcemy skupić uwagę (światło naturalne – słońce od przodu na środek kadru) Fot. 04 Poza strefą cienia pozostaje tylko czubek głowy jednego z białych kociaków. Reszta wyłania się z cienia, co podkreśla biel kociąt (światło naturalne – słońce wpuszczone przez wąską szczelinę z prawej strony)

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników