Krótka pielęgnacja długiego psa


Jamnik krótkowłosy nie ma najłatwiejszego charakteru - ale rekompensatą dla właściciela jest łatwa pielęgnacja szaty

Jamnik krótkowłosy jest najmniej wymagający, jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, ze wszystkich „przegubowców”. Dbałość o jego szatę ogranicza się do szczotkowania go oraz sporadycznych kąpieli.

Przedstawiciela tej rasy szczotkujemy lub czyścimy gumową rękawicą przynajmniej raz w tygodniu. Podczas jesiennych słot i wiosennych roztopów po każdym spacerze przecieramy jego sierść bawełnianą szmatką, aby usunąć z niej błoto i ją osuszyć. Latem, kiedy jego szata nadmiernie się zakurzy, wystarczy przetrzeć ją zwilżonym ręcznikiem, aby odzyskała połysk.

Ponieważ jamnik – ze względu na swoją budowę – jest wyjątkowo narażony na zabrudzenie, dlatego w razie potrzeby nie należy zwlekać z kąpielą. Używamy do niej łagodnego szamponu dla psów krótkowłosych. Możemy także zastosować szampon z lekko nabłyszczającym efektem lub podkreślający kolor. W wypadku tych ostatnich pamiętajmy jednak, że na krótkiej sierści rezultat ich działania będzie mniej widoczny niż po wykąpaniu w nich jamnika długowłosego.

Niewielkie czworonogi są bardziej podatne na odkładanie się kamienia nazębnego – warto o tym pamiętać i regularnie czyścić jamnikowi zęby. Zwłaszcza jeśli podajemy mu karmę z puszki lub jedzenie gotowane w domu, należy sięgać po szczoteczkę i pastę co drugi dzień. Nie wolno też jamnika przekarmić, bo może się to okazać zgubne dla jego kręgosłupa. Dlatego nie powinien wieść życia kanapowca, a poza tym przy okazji regularnego ruchu ma szansę sam ścierać sobie pazury. Jeśli jednak biega po miękkich nawierzchniach, być może trzeba mu będzie co jakiś czas nieznacznie je skrócić (średnio raz w miesiącu o 2 mm).

Trzeba też systematycznie kontrolować stan długich uszu i czyścić je przynajmniej co cztery tygodnie wacikiem nasączonym specjalnym płynem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments