Krwawy konflikt


Niezgodność grup krwi kocich rodziców może doprowadzić do śmierci kociąt. Istnieje jednak sposób, by je uratować

W hodowli ras kotów, u których często występuje grupa krwi B (patrz ramka), może pojawić się syndrom słabnących kociąt. Do choroby dochodzi wtedy, kiedy kocięta z grupą krwi A (pochodzące od ojca z tą grupą) ssą siarę od matki mającej grupę B.

Choroba może wystąpić tylko u niektórych młodych w miocie, a objawy kliniczne nie zawsze są wyraźne i zależą od poziomu przeciwciał w mleku matki i we krwi kocięcia, od ilości wypitej siary i stanu jelit (możliwości wchłaniania w przewodzie pokarmowym).

Początkowo maluchy nie chcą ssać matki, ich mocz zmienia barwę najpierw na ciemnoczerwoną, a następnie na brązową, pojawiają się żółtaczka, niedokrwistość, postępujące osłabienie i następuje śmierć w ciągu kilku dni. Jeśli kocię przeżyje, rozwija się u niego charakterystyczna martwica końca ogona i uszu.

Chorobę można rozpoznać za pomocą specjalnego testu, a leczenie sprowadza się do oddania kociąt po urodzeniu na 48 godzin kotce z grupą krwi A. Po tym czasie mogą wrócić do matki, ponieważ wchłanianie przeciwciał z przewodu pokarmowego jest możliwe tylko w ciągu pierwszych dwóch dni życia. Aby uniknąć konfliktu serologicznego, należy ustalić grupy krwi kotów przed kryciem (cena testu ok. 200 zł).

Tańszym sposobem jest wykluczenie konfliktu serologicznego między kocurem i kotką za pomocą próby krzyżowej. Polega ona na zmieszaniu kropli krwi kocura i kropli osocza kotki (cena próby ok. 40 zł). Badania takie wykonują większość laboratoriów weterynaryjnych i specjalistyczne lecznice zajmujące się pozyskiwaniem preparatów krwi od zwierząt.

Grupa krwi rasy i częstotliwość występowania

"A"
europejski krótkowłosy – 96-98%
syjamskie, tonkijskie, leśne norweskie,
orientalne krótkowłose,
burmańskie – 100%

"B"
brytyjski krótkowłosy – 59%
devon rex – 43%
perskie – 24%
abisyńskie – 20%
birmańskie – 18%
scottish fold – 15%
somalijskie – 22%