Lassie wróciła


W warszawskim kinie Silver Screen w czwartek 11 maja odbył się przedpremierowy pokaz najnowszej ekranizacji przygód Lassie. Patronem wydarzenia był miesięcznik "Mój Pies", a główną atrakcją - obok projekcji filmu - dwa owczarki collie, które zaprosiliśmy do kina.

– Mamo, mamo zobacz Lassie – wołały maszerujące do kina dzieci. W rzeczywistości żadna z suczek przyprowadzonych przez hodowczynię Agnieszkę Walesiak nie miała tak na imię, ale Roma i Rózia nie zważały na to, że mylono ich imiona, i chętnie dawały się głaskać. Obie suczki były w kinie po raz pierwszy, ale jak na porządnie wychowane czworonogi przystało, nie sprawiały kłopotów i ze smakiem spróbowały nawet popcornu!

Młodzi kinomani robili sobie z nimi zdjęcia. Roma i Rózia choć nie są tak znane jak Lassie, to też mają się czym pochwalić – są młodzieżowymi championami Polski.

Czy kolejna ekranizacja przygód Lassie spowoduje powrót mody na owczarki collie? – Zapewne tak – przyznaje Agnieszka Walesiak, która nie chciałaby jednak, aby rasą zainteresowały się głównie osoby przypadkowe. – Na szczęście collie w typie Lassie, w przeciwieństwie do np. modnych swego czasu dalmatyńczyków, to psy długowłose, co skutecznie odstrasza niektórych chętnych – mówi Walesiak.

„Lassie” jest ekranizacją powieści Ericka Knighta „Lassie, wróć!”. Film opowiada o miłości chłopca do psa i przygodach czworonoga, który zabrany od swoich ukochanych właścicieli ucieka następnie od nowych opiekunów i wraca do domu. Nim to się stanie, Lassie musi jednak pokonać kilkaset kilometrów po bezdrożach Wielkiej Brytanii, na których czeka ją wiele przygód i niebezpieczeństw.

Film w reżyserii Charlesa Sturridge'a jest już jedenastą ekranizacją przygód Lassie, ale dopiero drugą wierną adaptacją powieści Knighta. (TJ)