Lekarz weterynarii wyjaśnia: Co może dolegać psu, który szybko się męczy i dusi?

Oprócz braku kondycji takie objawy towarzyszą zwykle kłopotom kardiologicznym. Przeważnie mają je starsze psy, ale zdarzają się też młodym z wadami wrodzonymi.

style=""> Najczęściej chodzi o przetrwały przewód tętniczy, który podczas życia płodowego łączy tętnicę płucną z aortą. Po porodzie powinien się on zamknąć, bo u szczeniaka pojawią się trudności z oddychaniem. Towarzyszy temu suchy, uporczywy, napadowy kaszel, a zwierzak nie przybiera na wadze. Konieczna jest wtedy operacja.
 
Dorosłe psy cierpią często na zwężenie aorty. Może dojść do obrzęku płuc z dusznościami, a nawet sinicą. Inna dolegliwość to zwężenie ujścia tętnicy płucnej. Zwierzak ma wtedy obrzęknięte łapy i kłopoty z oddychaniem, bo płyn w jamie otrzewnowej uciska przeponę. Chętnie siada, bo w tej pozycji łatwiej mu oddychać.
 
Kolejne schorzenie to kardiomiopatia, do której dochodzi w wyniku zapalenia mięśnia sercowego na tle wirusowym, bakteryjnym lub pasożytniczym. W wypadku kardiomiopatii przerostowej pies łatwo i szybko się męczy, ma napady duszności, suchy uporczywy kaszel, obrzęki kończyn, niekiedy wodobrzusze i chwilowe utraty przytomności. Przy kardiomiopatii rozstrzeniowej pies szybko się męczy.
 
Jeśli właściciel podejrzewa, że pupil ma problemy kardiologiczne, oprócz badania klinicznego konieczne jest wykonanie RTG klatki piersiowej wraz z sylwetką serca, badanie USG mięśnia sercowego (echo serca) i EKG.
Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników
Przeczytaj także