Mandaryn na smyczy – długowłosy kot orientalny

Dlugowłosy kot orientalny, zwany jawajskim lub mandarynem, to zwierzę o urzekającym wyglądzie, eleganckie, tajemnicze, pełne wdzięku, umiejące zadowolić najbardziej wymagających właścicieli

Wokół nazewnictwa rasy zawsze panowało zamieszanie. Chociaż określa się ją jako jawajską, tak naprawdę nie ma ona nic wspólnego z egzotyczną Jawą.

Na cześć wyspy
Po uznaniu kotów balijskich, ich jednobarwną odmianę postanowiono nazwać na cześć sąsiedniej wyspy. Nazwa – długowłosy kot orientalny – wskazuje na związek z krótkowłosym orientem (powstał jako krzyżówka tych kotów z kotami balijskimi). Od końca lat 80. wiele organizacji hodowców używa określenia – mandaryn.
Kolor ich szaty odpowiada umaszczeniu kotów orientalnych, długość sierści odziedziczyły po balijskich przodkach. W hodowli pewną trudność stanowi uzyskanie u osobników jednobarwnych jednolitego koloru futra, bez śladów znaczeń i cieniowania (nie dotyczy to odmian tabby, czyli pręgowanych). Można kojarzyć ze sobą czyste linie kotów jawajskich, bądź krzyżować mandaryny z kotami orientalnymi krótkowłosymi lub balijskimi. Za odrębną rasę zostały uznane w 1988 r.

Bezpieczne w rodzinie
Koty jawajskie mają taki sam charakter i usposobienie, jak ich krótkowłosi przodkowie – koty orientalne. To zwierzęta bardzo żywe, aktywne, o dużym temperamencie. Mają miłą i ujmującą osobowość. Są wesołe i zawsze chętne do zabawy, potrzebują dużo ruchu i zajęcia. Nie utraciły pierwotnych instynktów i świetnie polują. W ciepłe dni chętnie korzystają z ogrodu, raczej nie oddalają się zbytnio od domu i przybiegają na głos opiekuna. Można je również przyzwyczaić do chodzenia na smyczy. Są inteligentne, potrafią wykonać różne sztuczki, jeśli tylko nauka sprawia im przyjemność. Bardzo przywiązują się do właściciela, wymagają czułości i zainteresowania. Źle znoszą samotność, zamknięcie i pozostawienie na dłuższy czas bez opieki. Tylko przebywając w gronie rodziny czują się dobrze i bezpiecznie. Łatwo nawiązują kontakty, są wścibskie, ciekawskie, śmiałe i dosyć głośne. Zdarzają się także osobniki mniej odważne, które potrzebują więcej czasu, aby zaakceptować gości. Cenią sobie wygodę i komfort, lubią być rozpieszczane i podziwiane. Są bardzo towarzyskie i chętnie przebywają w kocich grupach, dobrze jednak, jeśli ich czworonożni przyjaciele są od nich spokojniejsi.

Dla doświadczonych
Koty jawajskie to odpowiedni domownicy dla ludzi mających pewne doświadczenie w obcowaniu z kotami. Wymagają sporo uwagi i odpowiedniego wychowania. Mogą nie najlepiej znosić towarzystwo małych dzieci. Nie są agresywne ani złośliwe, ale nie tolerują dokuczliwości i niedelikatnego traktowania. Pielęgnacja jest bardzo prosta. Ich jedwabisty włos nie kołtuni się i łatwo go wyczesać. Należy kontrolować stan uszu i w razie potrzeby przecierać je wacikiem nasączonym specjalnym płynem. Powinniśmy również bezwzględnie przestrzegać kalendarza szczepień. Koty tej rasy wymagają pokarmów urozmaiconych, z dodatkiem świeżego mięsa, dostosowanych do ich trybu życia i aktywności.
Długowłosy kot orientalny (kategoria: IV – koty syjamskie i orientalne)

Charakter: Kot żywy, wesoły, inteligentny, o dużym temperamencie, bardzo przywiązany do opiekuna, ciekawski i gadatliwy.
Wygląd ogólny: Średniej wielkości, o nieco wydłużonej, szczupłej sylwetce, dobrze umięśniony, sprężysty i elegancki w ruchu. Waga – od 2,5 do 5 kg.
Głowa: Średniej wielkości, długa i klinowata. Czoło płaskie, nos długi, prosty, bez przełomu. Oczy lekko skośnie osadzone, w kształcie migdałów, zielone. Uszy duże, szerokie u podstawy, spiczasto zakończone.
Tułów: Długi, smukły i umięśniony. Kończyny długie, muskularne, tylne nieco dłuższe niż przednie. Stopy małe, owalne. Ogon długi, cienki i spiczasto zakończony, porośnięty dłuższą sierścią.
Szata: Delikatna i jedwabista, bez podszerstka, nie tak gęsta, jak u innych ras półdługowłosych. Krótka na głowie i kończynach, dłuższa na bokach tułowia i brzuchu, na ogonie tworzy pióro.
Maść: Hebanowa (czarna); hawańska (brązowa); niebieska; liliowa; cynamonowa; płowa; ruda; kremowa; szylkretowa we wszystkich podstawowych kolorach; tabby (pręgowana) i srebrzysta tabby w czterech odmianach (marmurkowa, tygrysia, cętkowana, z tickingiem – dzicza), przy obu rodzajach umaszczenia wymagany znak litery M na czole; dymna we wszystkich podstawowych kolorach.
Długość życia: 12-15 lat.