Międzynarodowe towarzystwo


Stadion KS Arkonia w Szczecinie zapełnił się 17 i 18 czerwca psami, które przyjechały z Polski z zagranicy, by uczestniczyć w XIV Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych. Odwiedzający mogli obejrzeć ponad 2000 psów reprezentujących ponad 200 ras.

Laur najpiękniejszego psa wystawy zdobył biało-czarny terier tybetański z Niemiec, który jest także championem Stanów Zjednoczonych, właśnie stamtąd został sprowadzony do Europy. Do Szczecina przyjechali liczni europejscy hodowcy m.in. z Niemiec, Czech, Słowacji, Holandii, Belgii, Francji, Dani, Szwecji oraz Węgier. Wystawa organizowana w tym mieście nie należy co prawda do największych w kraju, jednak notuje największy odsetek wystawców zagranicznych, co decyduje zarówno o jej prestiżu, jak i jakości prezentowanego eksterieru.

Do najliczniej reprezentowanych na wystawie ras należały yorkshire terriery (81) i golden retrievery (64). Nie zabrakło również przedstawicieli polskich ras, na wystawie były obecne polskie owczarki nizinne, owczarki podhalańskie, charty polskie (symbol szczecińskiego oddziału Związku Kynologicznego w Polsce), gończe polskie i ogary polskie.
Wiele osób odwiedzających wystawę szukało psa dla siebie, wykorzystywali oni wiedzę doświadczonych hodowców do wzbogacenia własnej oraz wybrania najodpowiedniejszej dla siebie rasy. Oprócz prezentacji psich piękności można było zobaczyć jak czworonogi radzą sobie w agility. Wystawie towarzyszył kiermasz akcesoriów i karm dla psów.

Największą popularnością cieszyło się stoisko oferujące T-shirty z podobiznami wybranych ras. Organizatorom udało się doprowadzić do tego, że w pobliżu terenów wystawowych praktycznie nie było ludzi sprzedających psy – co można uznać za ich sukces.

Tekst i zdjęcie: Daniel Kiełbasa