Mistrzostwa Warszawy w coursingu

Drugie w tym roku spotkanie entuzjastów wyścigów chartów odbyło się 29 czerwca na łąkach Czarnowa w pobliżu Pomiechówka.

W zawodach wzięły udział 24 psy w tym osiem afganów i pięć saluki. Niestety pozostałe rasy nie miały pełnej obsady i ich uczestnictwo zgodnie z regulaminem traktowano jako biegi pokazowe.
Wśród chartów afgańskich w kategorii suki wygrała Infantka Revolticus, a w kategorii psy zwyciężył Jupiter Revolticus, pośród chartów perskich saluki najlepsza była Zarina Omid Lahestani. Ona też zdobyła najwięcej punktów w klasyfikacji łącznej. Sześć młodych chartów zdobyło licencje.
Warto zwrócić uwagę na pojawiający się podczas zawodów problem. Bieg coursingowy jest oceniany przez parę sędziów w pięciu kategoriach: szybkość, zaciętość, inteligencja, zręczność i wytrzymałość. Kiedyś sędziowie stali obok siebie, a do protokołu trafiała w miarę uzgodniona ocena. Obecnie nie kontaktują się oni ze sobą, dzięki czemu nie sugerują się wzajemnymi opiniami, ale te zawody były niestety przykładem wystawiania bardzo niespójnych ocen.

Leszek Brzoza
fot. Marta Adamska