Mity o psach związane z zachowaniem i szkoleniem - Psy.pl - mamy nosa!

Mity o psach związane z zachowaniem i szkoleniem

Mit Starego psa nie da się nauczyć nowych sztuczek.   Prawda Pies w każdym wieku może się nauczyć nowych komend i zabaw. Ale im jest starszy, tym trudniej wykorzenić złe nawyki.        Mit Niektóre rasy psów są…

Mit
Starego psa nie da się nauczyć nowych sztuczek.
 
Prawda
Pies w każdym wieku może się nauczyć nowych komend i zabaw. Ale im jest starszy, tym trudniej wykorzenić złe nawyki.
 
 
  
Mit
Niektóre rasy psów są agresywne.
 
Prawda
Agresja występuje u psów każdej rasy, z kolei nie wszystkie osobniki danej rasy są agresywne. Zdaniem specjalistów agresja tylko w 20 proc. zależy od genów, zaś w 80 proc. od wychowania i doświadczeń życiowych psa.
 
 
 
Mit
Tylko psy znaczą teren.
 
Prawda
Robią to nie tylko psy, ale i suczki, zwłaszcza w rui – choć nie tylko. Mogą przy tym przyjmować różne pozycje, od unoszenia jednej tylnej łapy, po stawanie na przednich z zadem w górze.
 
 
 
Mit
Raz wyszkolony pies będzie już zawsze posłuszny.
 
Prawda
Z psem trzeba regularnie ćwiczyć zarówno w domu, jak i podczas spacerów oraz przypominać mu to, czego nauczył się podczas szkolenia. Dopiero wtedy będzie doskonale wykonywał nasze polecenia.
 
 
 
Mit
Psy można szkolić dopiero, gdy skończą rok.
 
Prawda
Nigdy nie jest za wcześnie na rozpoczęcie nauki metodami pozytywnymi. Trzeba szkolić psa od początku pobytu w naszym domu. Szczenię jest nastawione na poznawanie zasad życia w stadzie, ucząc je, mamy więc szansę na stworzenie więzi.
 
 
 
Mit
Wykastrowany pies stanie się potulny jak baranek.
 
Prawda
Jeśli zwierzak zachowuje się agresywnie od dłuższego czasu, to sama kastracja bez terapii behawioralnej nie rozwiąże problemu.
 
 
 
Mit
Pudle są głupie i jazgotliwe.
 
Prawda
Stanley Coren, wybitny znawca psich zachowań, w rankingu psów pod względem inteligencji użytkowej i posłuszeństwa umieścił pudle na drugim miejscu – za border collie, a przed owczarkiem niemieckim.
 
 
 
Mit
Pies jest zawsze chętny do zabawy.
 
Prawda
Każde żywe stworzenie, także pies, potrzebuje czasu na wyciszenie się i drzemkę. Nie będzie więc przez całą dobę przeciągał się sznurem czy ćwiczył sztuczek.
 
 
 
Mit
Pies, który szczeka, jest agresywny.
 
Prawda
Szczekanie to sposób komunikowania się z otoczeniem. Może m.in. świadczyć o tym, ze pies jest pobudzony, zestresowany czy wystraszony.
 
 
 
Mit
Merdanie ogonem świadczy tylko o tym, że pies się cieszy.
 
Prawda
Zależnie od tego, w jaki sposób pies merda ogonem, może to oznaczać także gotowość do konfrontacji, niepewność, lękliwość lub zainteresowanie.
 
 
 
Mit
Szczeniaka można karcić gazetą, bo nie wyrządzi mu się krzywdy, a on zrozumie, że zrobił coś złego.
 
Prawda
Szczenię nie rozumie, o co chodzi, i zacznie się bać właściciela. Każdy jego powrót do domu wprawi psa w zdenerwowanie i ze strachu będzie się załatwiać, gdzie popadnie.
 
 
 
Mit
Pies o czarnym umaszczeniu jest agresywny.
 
Prawda
Ciemne kolory odbieramy jako tajemnicze i nieprzewidywalne, a swoje odczucia przenosimy na zwierzęta o takim umaszczeniu. W rzeczywistości nie ma ono żadnego związku z ich zachowaniem.
 
 
  
Mit
Pozostawiony sam w domu pies niszczy meble, bo złości się, że nie ma opiekuna.
 
Prawda
Właściciel zostawia swój zapach na fotelu czy kanapie, na których siedzi. Pies gryzie je z nudów i z tęsknoty za opiekunem, a nie ze złości. Tego uczucia czworonogi nie znają. 
 

 

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *