Mity o psach związane ze zdrowiem - Psy.pl - mamy nosa!

Mity o psach związane ze zdrowiem

Mit Mój pies jest zaszczepiony przeciwko wściekliźnie, więc nawet gdyby kogoś pogryzł, nie trzeba by go poddawać obserwacji.   Prawda Każdy pies, który pogryzł człowieka, musi być obserwowany. Nigdy nie ma bowiem pewności, że po szczepieniu wytworzył przeciwciała.

class="tekst-ramka-tekst">Mit
Mój pies jest zaszczepiony przeciwko wściekliźnie, więc nawet gdyby kogoś pogryzł, nie trzeba by go poddawać obserwacji.
 
Prawda
Każdy pies, który pogryzł człowieka, musi być obserwowany. Nigdy nie ma bowiem pewności, że po szczepieniu wytworzył przeciwciała.
 
 
 
Mit
Moja rasowa suczka popełniła mezalians z kundelkiem. Podobno już zawsze będzie rodziła kundelki.
 
Prawda
Nie. Dotyczy to tylko ciąży wynikającej z mezaliansu. Co ciekawe, jeśli popełniła go w krótkim odstępie czasu z dwoma psami, może urodzić szczenięta po różnych ojcach.
 
 
 
Mit
Podobno, jeśli nie wyciągnę pęsetą całego kleszcza i w skórze pozostanie jego aparat gębowy, to pasożyt odrośnie.
 
Prawda
Kleszcze nie mają segmentów jak tasiemiec. Pozostała część otorbi się i zostanie wyrzucona jako obce ciało z organizmu albo powstanie ropień, który trzeba będzie przeciąć.
 
 
 
Mit
Jeśli pies ma ciepły nos, to znaczy, że jest chory.
 
Prawda
Temperatura nosa psa nie ma nic wspólnego z jego zdrowiem lub chorobą. Zimny nos nie świadczy o doskonałej kondycji czworonoga. Jedynym sposobem określenia temperatury ciała psa jest skorzystanie z termometru.
 
 
 
Mit
Suczka powinna mieć potomstwo, nim zostanie wysterylizowana.
 
Prawda
Nie ma takiej potrzeby i nie wpływa to w żaden sposób na jej stan zdrowia. Natomiast w wypadku suczek wysterylizowanych maleje ryzyko zachorowania na raka sutka.
 
 
 
Mit
Pies, który saneczkuje, na pewno ma robaki.
 
Prawda
Przyczyną świądu mogą być robaki, ale częściej chodzi o przepełnione zatoki przyodbytowe, które trzeba co jakiś czas oczyszczać u weterynarza lub samodzielnie.
 
 
 
Mit
Każdy pies po kastracji tyje.
 
Prawda
Jeśli zastosujemy odpowiednią dietę i zapewnimy psu wystarczająco dużo ruchu, nie grozi mu przybranie na wadze.
 
 
 
Mit
Pies powinien lizać sobie ranę, bo to przyspiesza gojenie.
 
Prawda
Ślina działa antybakteryjnie i pomaga w zabliźnianiu rany, ale pies nie poprzestanie na kilku liźnięciach, a im dłużej to robi, tym rana staje się głębsza i trudniejsza do zagojenia.
 
 
 
Mit
Od słodyczy pies odstanie robaków.
  
Prawda
To niemożliwe, bo to nie cukier powoduje infekcję pasożytniczą, lecz spożycie pokarmu z jajami pasożyta. Słodycze przyczyniają się zaś do powstania otyłości, bo zapotrzebowanie organizmu psa na cukier jest znikome.
 
 
 
Mit
Pies okaże mi w jakiś sposób, że jest chory.
 
Prawda
Odwrotnie, pierwotny instynkt każe czworonogowi ukrywać chorobę, ponieważ w naturze okazanie słabości spowodowałoby, że stałby się ofiarą.
 
 
 
Mit
Pies je trawę po to, by zwymiotować.
 
Prawda
Jedzenie trawy to naturalne zachowanie zdrowych psów. Być może próbują walczyć w ten sposób z pasożytami przewodu pokarmowego.
 
 
Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *