Muskularny inteligent - Psy.pl - mamy nosa!

Muskularny inteligent

Najpierw pies plebsu, potem synonim luksusu, teraz uważany jest za doskonałego towarzysza dla każdego

POCHODZENIE RASY
Historia buldoga francuskiego jest pełna niejasności. Według jednej z teorii, rasa wywodzi się od buldoga angielskiego, którego w Wielkiej Brytanii wykorzystywano do szczucia byków i do walk psów. W 1802 r. angielski parlament zakazał tych rozrywek, a psy używane wcześniej do tego celu stały się towarzyszami robotników.

Żyjąc w niewielkich mieszkaniach, nie mogli pozwolić sobie na posiadanie dużych czworonogów. Poza tym mały pies był tani w utrzymaniu, a względy ekonomiczne odgrywały w tamtym czasie pierwszorzędną rolę. Wyhodowano więc miniaturową wersję dawnego psa bojowego, o znacznie łagodniejszym charakterze. Angielscy robotnicy, wyjeżdżając do Francji w poszukiwaniu pracy, zabrali z sobą małego buldoga. Nad Sekwaną skrzyżowano go z psami używanymi do tępienia szczurów i małymi psami dogowatymi z północnej Francji i Belgii.

Najprawdopodobniej z czasem otrzymał też domieszkę krwi teriera, pinczera i mopsa. Inna teoria mówi, że buldog francuski może być potomkiem doga z Burgos, bliskiego kuzyna dzisiejszego doga z Bordeaux, na co dowodem ma być brązowa płaskorzeźba z 1625 r. przedstawiająca psa w typie buldożka.

Początkowo buldoga francuskiego uważano za psa plebsu, był popularny wśród rzeźników i woźniców. Jego sytuacja uległa zmianie, gdy został ulubieńcem króla Edwarda VII, a Henri de Toulouse-Lautrec uwiecznił go na swoim obrazie. Od tej chwili buldog francuski stał się symbolem luksusu i szybko trafił na salony. Jego miłośnikami byli m.in. pisarka Colette, tancerka Anna Pawłowa, wielka księżna Tatiana Romanowa, pisarz Maurycy Maeterlinck i dyktator mody Yves Saint Laurent. Pierwszy klub rasy powstał w 1880 r. w Paryżu, w 1897 r. opracowano pierwszy wzorzec, który kilkakrotnie modyfikowano. Rasę uznano ostatecznie w 1898 r.

CHARAKTER I USPOSOBIENIE
Buldog francuski ma umiarkowany temperament, zrównoważony charakter i wesołe usposobienie. Bardzo przywiązany do opiekuna, potrafi być zazdrosny o jego względy. Ma kocią naturę, chętnie przesiaduje na kolanach, lubi być głaskany i przytulany.

Jest wrażliwy i potrzebuje dużo zainteresowania, nie powinno się go ostro karcić, ani tym bardziej stosować wobec niego kar fizycznych. Buldog nie ma wprawdzie skłonności do dominacji, ale nie należy pozwalać mu na wszystko, źle wychowany może bowiem stać się nieznośny.

To pies łagodny i przyjazny w stosunku do ludzi, łatwo nawiązujący kontakty. I choć obcych może traktować początkowo z dystansem, to szybko można go sobie zjednać. Wobec dzieci jest bardzo opiekuńczy i tolerancyjny, zawsze gotowy do wspólnej zabawy. Ponadto jako jedna z niewielu ras uznaje autorytet nie tylko osób dorosłych, ale również starszych dzieci (10-12 lat).

Odznacza się dobrym słuchem i jest bardzo czujny, dzięki czemu poradzi sobie w roli stróża. Pomimo niewielkiego wzrostu potrafi z determinacją bronić swojego terenu. Po przodkach odziedziczył odwagę i zadziorność, dlatego zdarza mu się prowokować bójki z obcymi czworonogami, zwłaszcza większymi od siebie. Ze wszystkimi zwierzętami, z którymi mieszka, żyje natomiast zgodnie, przestrzegając ustalonej hierarchii.

Wbrew pozorom jest dosyć aktywny i lubi ruch, ale przystosuje się również do spokojnego trybu życia. Wystarczy mu kilka spacerów dziennie. Pies wystawowy, u którego musi rozwinąć się muskulatura, wymaga większej dbałości o kondycję; trzeba jednak pamiętać, aby treningi nie zagrażały jego zdrowiu. Większość buldożków nie lubi wody i nie potrafi pływać.

UMIEJĘTNOŚCI
Początkowo wykorzystywano go do tępienia gryzoni, głównie szczurów. Dzisiaj jest przede wszystkim psem do towarzystwa, choć można pokusić się też o przygotowanie go do zawodów obedience.

SZKOLENIE
Buldog francuski jest bardzo inteligentny, bystry i pojętny. Łatwo się uczy i chętnie wykonuje polecenia. Doskonale radzi sobie na kursach posłuszeństwa (PT), czego dowodem mogą być wysokie oceny i lokaty uzyskiwane na egzaminach przez przedstawicieli tej rasy.

ZDROWIE
Jest mało odporny na wysokie temperatury, dlatego w upalne dni trzeba chronić go przed przegrzaniem; nie najlepiej znosi też wilgoć. Mogą pojawić się skłonności do alergii pokarmowych i kontaktowych (dlatego nie należy np. używać plastikowych misek). Czasem zdarzają się też kłopoty ze zbyt wąskimi skrzydełkami nosowymi (może to prowadzić do problemów z oddychaniem) i trudnymi porodami. Należy mu systematycznie czyścić uszy i przemywać oczy specjalnymi płynami.

ŻYWIENIE
Na ogół ma dobry apetyt. Można stosować tradycyjne żywienie lub korzystać z gotowych karm, ale tylko wysokiej klasy. Do ósmego miesiąca życia nie powinno się podawać mu kompletu witamin, a jedynie fosforan wapnia.

DLA JAKIEGO PANA
Jest odpowiednim przyjacielem dla każdego. Z jego wychowaniem poradzi sobie nawet osoba bez większego doświadczenia, jeśli tylko będzie traktować go stanowczo, lecz łagodnie, i pozwoli mu w pełni uczestniczyć w życiu rodziny.

Za pomoc dziękujemy hodowlom: Draczyn K. Zbrozińskiej-Sobczak, z Nadarzyna I. Turczyńskiej i Minimolos R. Kuźleckiego

Wady i zalety
+ bardzo przyjacielskii przywiązany do właściciela
+ inteligentny; chętnie się uczy, o ile jest konsekwentniei łagodnie traktowany
+ doskonały przyjaciel dla starszych dzieci
+ łatwy w pielęgnacji
+ nadaje się nawet do niewielkiego mieszkania

– mało odporny na wysokie temperatury
– bywa zadziorny wobec obcych psów

Buldog francuski – IX gr. FCI

Kraj pochodzenia: Francja
Pierwotne przeznaczenie: do tępienia gryzoni
Charakter: pies zrównoważony, wesoły, o umiarkowanym temperamencie, łagodny wobec ludzi, łatwo nawiązuje kontakty, bardzo przywiązany do właściciela i zazdrosny o jego względy; nie ma skłonności do dominacji
Wielkość: wzrost proporcjonalny do wagi psa, w granicach 8-14 kg
Szata: włos okrywowy krótki, gęsty, błyszczący i delikatny w dotyku
Maść: jednolicie płowa, pręgowana lub nie, o ograniczonej ilości znaczeń; płowa, pręgowana lub nie, ze średnią lub przeważającą ilością znaczeń; dopuszczalne są wszystkie odcienie koloru płowego: od rudego do kawy z mlekiem; psy białe zaliczane są do płowych o przeważającej ilości bieli
Osiąganie dojrzałości: 2-3 lata
Długość życia: 10-15 lat
Linienie: umiarkowane
Aktywność: średnia; lubi ruch, ale w rozsądnych granicach
Szkolenie: nie jest konieczne, ale podstawy posłuszeństwa mogą się przydać
Podatność na szkolenie: duża; pies inteligentny, chętnie i szybko się uczy, ale wymaga konsekwentnego i łagodnego traktowania
Stosunek do dzieci: przyjazny
Stosunek do innych psów: wobec własnego stada tolerancyjny; może być zadziorny w kontaktach z obcymi psami (dotyczy to zwłaszcza samców)
Odporność na warunki atmosferyczne: średnia; wrażliwy na wysokie temperatury i wilgoć
Mieszkanie: może mieszkać wszędzie, ale nie nadaje się do trzymania w kojcu
Przygotowanie do wystaw: nie wymaga specjalnych przygotowań
Koszty utrzymania: 150-200 zł miesięcznie
Pierwsze w Polsce: w okresie międzywojennym
Możliwość nabycia szczeniaka: nie ma problemów z kupnem
Cena psa z rodowodem: 1500-4000 zł

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *