Na granicy życia i śmierci


Kontrowersyjne badania prowadzą amerykańscy naukowcy z Centrum Badań nad Resuscytacją w Pittsburghu. Przywracają oni do życia psy, które przedtem wprowadzają w stan śmierci klinicznej.

Na czym polega eksperyment? Naukowcy najpierw spuścili z naczyń krwionośnych zwierząt całą krew i zastąpili ją roztworem soli o temperaturze niewiele wyższej od zera. Spowodowało to obniżenie temperatury ciała psów do 7 stopni C i spadek zapotrzebowania na tlen. Dzięki tym zabiegom u zwierząt doszło do zatrzymania krążenia i oddechu. Ustała też czynność mózgu. Psy były więc martwe, ale – jak zaznaczają badacze – ich organy i tkanki były w idealnym stanie. Następnie do organizmu zwierząt z powrotem przetoczono krew, a do oddychania podano im tlen. Pracę serca pobudzano za pomocą elektrowstrząsów. Przeprowadzone po zabiegu badania wykazały, że „ożywione” psy są zdrowe, zachowują się zupełnie normalnie, a ich mózgi nie uległy uszkodzeniu.

Twórcy metody, liczą, że w przyszłości będzie można będzie ją wykorzystać do ratowania życia ludzi, którzy w wyniku ran utracili dużo krwi. Dzięki wprowadzeniu pacjenta w stan śmierci klinicznej można będzie go przewieźć do ośrodka, gdzie uzyska profesjonalną pomoc medyczną – tłumaczą.