Na łańcuchu najwyżej trzy godziny na dobę


Gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger, właściciel dwóch czworonogów, podpisał projekt ustawy, która zakazuje trzymania psa na łańcuchu przy budzie czy płocie dłużej niż trzy godziny dziennie (nie dotyczy to m.in. sytuacji, gdy zwierzę ma ruchomą linkę).

Przepis ten ma zdaniem gubernatora i urzędników wpłynąć ma zmniejszenie liczby pogryzień ludzi przez psy. – Zwiększenie naszego bezpieczeństwa osiągniemy przez zapobieganie agresywnym zachowaniom psów wynikającym z niehumanitarnego trzymania ich stale na uwięzi – oświadczył gubernator Schwarzenegger. Za niestosowanie się do przepisu, który wejdzie w życie na początku 2007 roku, grozi grzywna w wysokości 1 tys. dolarów lub do 6 miesięcy więzienia.
Gubernator podpisał jeszcze dwa inne projekty ustaw dotyczące czworonogów: uznający za przestępstwo pozostawienie psa samego w samochodzie w niebezpiecznych warunkach (np. w upał) oraz zwiększający karę za organizowanie walk psów do roku więzienia albo 5 tys. dolarów grzywny (w wypadku powtórnego popełnienia tego przestępstwa grzywna wyniesie 25 tys. dolarów i może być zasądzona wraz z karą więzienia). (MC)