Na psa podatek


Masz czworonożnego przyjaciela? To płać! Podatki od psów są w każdej gminie. W niektórych całkiem wysokie. Warszawa i Toruń zdecydowały się je obniżyć

W stolicy do tej pory każda z 11 gminnych sama decydowała o wysokości tego zobowiązania. W większości wynosiło ono 37 zł., choć w Wesołej – 32 zł., a na Ursynowie – 33 zł.
Na październikowym czacie w naszym miesięczniku Lech Kaczyński – wówczas kandydat na prezydenta stolicy mówił, że jest przeciwny podatkowi od psów. Teraz był jednym z wnioskodawców obniżenia tego podatku.
– Chociaż bardzo bym chciał, nie mogę całkowicie zlikwidować podatku od psów, gdyż leży to w kompetencjach rady – mówi nam prezydent Kaczyński.
W całym mieście – po zmianie ustroju stolicy – obowiązywać będzie teraz jedna niższa stawka – 25 zł. Zanim stołeczni radni się na nią zgodzili długo nad nią dyskutowali.
– Niech każdy kto weźmie psa ze schroniska będzie zwolniony z opłaty – zaproponowała radna Joanna Fabisiak. Jej propozycja została przyjęta. Podobnie jest np. w Poznaniu czy Toruniu.
Miejscy i gminni urzędnicy przyznają, że ściągalność tego typu opłat nie jest zbyt duża – szacuje się, że wynosi w zależności od miasta od 20 do 40 proc. Mimo to radni nie chcą zrezygnować z tego obowiązkowego haraczu.
– Nie pozwalają na to przepisy o podatkach lokalnych i opłatach miejscowych – tłumaczy Paweł Piotrowicz, kierownik biura informacji toruńskiego urzędu miejskiego.
Ile w innych miastach?

Toruń – 35, 90 zł.
Bydgoszcz – 37 zł.
Poznań – 40 zł.
Radom – 40 zł.