Na spacery i do szkolenia


Jaką obrożę i smycz wybrać dla szczeniaka?

Wybierając obrożę lub smycz, należy się kierować solidnością wykonania i wygodą, a nie wyglądem. Na spacery przyda się smycz automatyczna. Do szkolenia jednak się ona nie nadaje. Do tego celu potrzebna jest krótsza, taka, która przy pociągnięciu nie przecina skóry rąk (uwaga na niektóre smycze nylonowe) i która ma solidny, łatwo otwierający się karabińczyk. Na początek można wybrać tańszą, parcianą i zamienić ją na skórzaną, gdy pies się już nauczy, że smycz nie służy do podgryzania jej podczas spaceru.

Jeśli chodzi o obrożę, to do szkolenia najlepsza jest zwykła szeroka (oczywiście proporcjonalnie do wielkości psiaka) skórzana lub parciana. Musi być zapięta tak, żeby można było wsunąć pod nią bez problemu trzy palce. Aby oszczędzić sierść, warto kupić skórzaną obrożę okrągłą (nie pasek, lecz rulonik).

Gdy pies ciągnie, polecam obrożę uzdową – ale jedynie doraźnie, bo na niej pies nie uczy się nieciągnięcia, tylko fizycznie nie jest w stanie ciągnąć. Dlatego lepiej od razu uczyć go ładnego chodzenia na smyczy.