Najpiękniejszy pies Europy

Co roku miłośnicy psów rasowych spotykają się w jednym z europejskich miast, aby wybrać najpiękniejsze czworonogi. W tym roku Europejska Wystawa Psów Rasowych odbyła się 3-5 października w Budapeszcie. Niemal 15 tys. psów zaprezentowali wystawcy z kilkudziesięciu krajów świata.

Z Polski przybyło ich 564 wraz z niemal tysiącem psich piękności.
Best in Show został welsh corgie pembroke Dragonheart należący do Włoszki Chiary Ceredi. Nie zabrakło sukcesów Polaków: Młodzieżowym Zwycięzcą Europy został chart polski Innocenty Arcturus (wł. Joanna Puchacz), Młodzieżowym Championem Europy i Best in Show Juniorów Grupy VI FCI – petit basset griffon vendeen Pret-a-Porter (wł. Marta Wełmińska i Paulina Roczniak), a Zwycięzcą Europy w rasie czarny terier – Dargas Drugelis (wł. Adam Florczuk).
Wystawie towarzyszyły m.in. pokazy umiejętności psów policyjnych, obronnych, pasterskich, liczne wystawy klubowe poszczególnych ras, także… wystawa ptaków egzotycznych.
Niestety hodowcy i wystawiający, którzy byli na tegorocznej Światowej Wystawie Psów Rasowych w Sztokholmie albo na poprzednich wystawach europejskich (Tulon, Helsinki, Zagrzeb) bardzo narzekali na organizację. Dotarcie do Hungexpo, gdzie odbywała się wystawa graniczyło z cudem, a w okolicy brakowało miejsc parkingowych. Brakowało też rzetelnej informacje, wskutek czego zmęczeni właściciele często z trudem trafiali na właściwy ring i spóźniali się na rozpoczęcie swojej konkurencji. A sędziowanie na ringach często zaczynało się z kilkugodzinnym opóźnieniem. Późniejsze radości z sukcesów czworonogów sprawiały jednak, że goście zapominali o początkowych trudnościach. GM