Niania w skórze wojownika - staffordshire bull terrier - Psy.pl - mamy nosa!

Niania w skórze wojownika – staffordshire bull terrier

Staffordshire bull terrier łączy w sobie miłość i łagodność wobec ludzi z pasją psiego wojownika

Pieszczotliwie nazywany stafikiem, jest bezpośrednim potomkiem dawnych „Bull and Terriers” – psów walczących na ringach w dawnej Anglii. Z wyglądu najbardziej przypomina pierwotne krzyżówki buldogów i terierów.
Pies ten kocha ludzi, a szczególnie dzieci, przez co określany jest mianem „psa-niani”. W Wielkiej Brytanii stafiki od lat plasują się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych ras.

Figurka z brązu
Wśród wielbicieli rasy panuje przekonanie, że budowa głowy stafika świadczy o charakterze i predyspozycjach psa. Patrząc na jego pysk mamy wrażenie, jakby uśmiechał się od ucha do ucha. Z drugiej strony, ze względu na swoje szerokie szczęki, wygląda na groźnego wojownika.
Stafik to pies pełen radości i chęci życia. Czasem wygląda to tak, jakby brał życie mniej „na serio” niż jego amerykański kuzyn (i potomek) amstaf. Ciekawe jest porównanie tych dwóch ras – amstafa cechuje bardziej proporcjonalna budowa i z tego powodu może się bardziej podobać. Ale i stafikowi nie można odmówić elegancji i uroku – mówi się o nim, że wygląda jak figurka z brązu. Jednak o jego popularności decyduje przede wszystkim psychika.
Według opinii fachowców amstafa łatwiej wyszkolić do pracy użytkowej. Stafik, ze swoim „poczuciem humoru”, uważany jest za bardziej upartego, stale kombinującego jak postawić na swoim. Z drugiej jednak strony to zaskakująco wrażliwy uczeń i na pewno łatwiej go ułożyć, niż np. bullterriera. Wiadomo również, że stafik nigdy nie wystąpi przeciwko właścicielowi.

W lesie i na kanapie
Tradycyjne metody szkolenia nie dają w przypadku stafika efektów. Rasa ta po prostu nie znosi przymusu. Zapatrzony w ukochanego pana i odpowiednio szkolony okazuje się jednak bardzo pojętnym uczniem, co przynosi efekty np. w agility. W Polsce świetnie sprawdzają się w tym sporcie stafiki z Wrocławia. Ich przykład pokazuje, że psy te mają bardzo dobrą kondycję fizyczną i doskonały kontakt z przewodnikiem, są szybkie, zwinne i w to, co robią potrafią włożyć dużo serca.
Kolejna zaletą tego psa jest zdolność przystosowania się do różnych stylów życia właścicieli. Jako terier, stafik kocha aktywność i ruch. Z drugiej strony uwielbia wylegiwać się w cieple na kanapie. Może mieszkać zarówno w ciasnym mieszkanku jak i w domu z ogrodem. Sprawdza się zarówno jako towarzysz spokojnych spacerów, jak i zapalony sportowiec.

Walka we krwi

Właściwie jedyną wadą tego psa są trudne relacje z innymi psami. Nie można zapominać o pochodzeniu stafika: ten potomek psów walczących walkę ma zakodowaną we krwi. Dlatego też na wszelki wypadek nie należy trzymać w domu dwóch samców tej rasy. Z dwoma sukami też może być różnie. Dobrze wychowany i zsocjalizowany stafik nie powinien prowokować bójek na spacerach, jednak zaatakowany podejmie walkę i może skończyć się to dla jego rywala tragicznie. Istotne jest, aby nie dopuścić do sytuacji, kiedy młodego stafika zaatakuje inny pies. Wtedy nasz bohater może zasmakować w walce. Mimo wszystko stafforshire bullterrier, nazywany często psią nianią w skórze wojownika, nadaje się niemal dla każdego.
Staffordshire bullterier, III gr. FCI

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Wrażenie ogólne: Pies niewielki, muskularny, aktywny i zwinny.
Temperament: Odważny, inteligentny, wytrzymały, pełen energii, uczuciowy, bardzo przyjazny w stosunku do człowieka.
Głowa: Krótka. Czaszka szeroka, o wyraźnych policzkach. Stop dobrze zaznaczony. Kufa krótka. Zgryz nożycowy. Uszy nieduże, noszone w pączek róży lub załamane do przodu. Oczy okrągłe.
Tułów: Zwarty, o prostym grzbiecie i głębokiej klatce piersiowej. Lędźwie dość lekkie.
Kończyny przednie: Proste, mocne, dość szeroko rozstawione.
Kończyny tylne: Dobrze umięśnione i ukątowane.
Ogon: Średniej długości, nisko osadzony.
Szata: Gładka i krótka.
Umaszczenie: Czerwone, płowe, białe, błękitne, pręgowane, a także łaciate z łatami w którymś z wymienionych kolorów.
Wymiary: 35,5-40,6 cm.

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *