Nie daj się ugryźć!


W Stanach Zjednoczonych rozpoczyna się dziś National Dog Bite Prevention Week - tydzień zapobiegania gryzieniu przez psy. Organizatorzy kampanii chcą przypomnieć, jak skutecznie można się uchronić przed atakami czworonogów.

Problem jest poważny. Według organizacji Human Society każdego roku 4,7 mln Amerykanów zostaje pogryzionych przez psy. W 80 proc. przypadków są to sytuacje, w których ofiara już wcześniej znała psa, a ponad połowa przypadków dotyczy dzieci poniżej 13 roku życia.
Jak uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji? Organizatorzy kampanii radzą:
– omijaj łukiem nieznane, podejrzanie wyglądające psy,
– unikaj gwałtownych ruchów i podnoszenia głosu przy kontakcie z nimi,
– nie zaczepiaj psa, który je lub śpi,
– nigdy nie głaszcz psa przez płot,
– obserwuj mowę ciała psa: podniesione uszy, nastroszona sierść, wyprostowany ogon, wyszczerzone kły – mogą być sygnałami poprzedzającymi atak. Z drugiej strony warto się mieć na baczności przed psem wyraźnie się bojącym (uszy położone po sobie, podwinięty ogon).

Według statystyk dzieci blisko trzy razy częściej niż dorośli padają ofiarą najcięższych pogryzień. Dlatego warto nauczyć maluchy podstawowych zasad. Jeśli podbiega nieznany pies, dziecko powinno się zatrzymać i znieruchomieć („zamienić w drzewo”), a jeśli bawi się na ziemi, przyjąć pozycję ślimaka (z kolanami podwiniętymi pod brzuch i rękoma nałożonymi na głowę). Jeśli dziecko będzie się zachowywało spokojnie, pies powinien je co najwyżej obwąchać i odejść. Pod żadnym pozorem maluch nie powinien uciekać (sprowokuje to czworonoga do pogoni), a tylko powoli wycofać się z pola
widzenia psa.