Nie tylko pompony


Właściciele pudli mogą przebierać w psich fryzurach. Nie wszystkie jednak są uznawane na wystawach

„Federał” jest jednocześnie tradycyjnym strzyżeniem domowym. Maszynką elektryczną strzyże się bardzo krótko pysk, część ogona, palce u łap i nasadę ucha, resztę włosa zostawia się proporcjonalnie do rozmiarów psa. Ta fryzura ma uwydatnić cechy anatomiczne pudla i sprzyja higienie – na brodzie nie pozostają resztki pokarmu, pies nie wnosi do domu „ton” błota i piachu.

Fryzura „Puppy Clip” jest obecnie najbardziej modna na wystawach. Pysk, ogon i łapy golimy jak w „federale”. Włosy na głowie modeluje się w lwi czaprak i związuje gumką. Na zadzie zostawia się nieco krótszą sierść.
Wzór „Na Lwa” w stylu amerykańskim zalecany jest dla psów o doskonałej budowie anatomicznej. Oprócz pyska, ogona i palców goli się również przednie łapy, zad i tylne łapy, pozostawiając pompony na wysokości stawów skokowych. Na wysokości biodrowo-krzyżowej modeluje się dwie puchate kuleczki. Ten sposób strzyżenia jest najbardziej popularny u dużych pudli.
Fryzura zwana „Szynszyl”, „Karakuł” lub „Terrier Clip” stosowana jest głównie w przypadku psów starszych. Wbrew pozorom, każda z tych fryzur pozwala psu normalnie funkcjonować: chodzić na długie spacery, pływać, uprawiać psie sporty. Należy jedynie odpowiednio zabezpieczyć włos.