Nie zamykajcie psów!


Gdy na dworze żar leje się z nieba, pamiętajmy, że jest to czas ciężki także dla psów. Pod żadnym pozorem, wybierając się np. do marketu, nie zostawiajmy zwierząt zamkniętych w samochodach - może się to dla nich skończyć tragicznie!

Problem dotyczy nie tylko polskich właścicieli. Zaledwie w ciągu jednego tygodnia (26 czerwca – 2 lipca) brytyjskie towarzystwo opieki nad zwierzętami (Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals) odnotowało 222 przypadki pozostawienia psów w zamkniętych samochodach podczas upalnej pogody. Prawie połowa z nich miała miejsce w ostatni weekend (1-2 lipca).

Nieodpowiedzialni właściciele zapominają, że pozostawienie psa w zamkniętym aucie nawet w niezbyt ciepły dzień może się skończyć tragicznie. Tak jak to miało miejsce w wypadku whippeta zamkniętego w BMW nagrzanym do temperatury 47 stopni C. Przedstawicielom RSPCA i policji, którzy włamali się do auta, niestety nie udało się uratować zwierzaka.

Główny lekarz weterynarii RSPCA Steve Cheetham przypomina, że rozgrzane auto przypomina piekarnik, a pies ma skórę pokrytą w prawie 90 proc. włosami, co powoduje, że jeszcze szybciej podnosi się jego temperatura. Podkreśla też, że nie ma takiej możliwości, by móc bezpiecznie pozostawić psa w samochodzie przy takiej pogodzie. (MC)