Niekłopotliwy przyjaciel


Kot devon rex. Ze względu na oryginalny wygląd devon rex jest uważany za kota dla koneserów. Jednak przyjazne usposobienie i łagodny charakter sprawiają, że można go polecić każdemu.

Devon rex (reks dewoński) pochodzi z angielskiego hrabstwa Devon. Niecodzienny wygląd zawdzięcza pofalowanej szacie i charakterystycznej trójkątnej głowie. Należy do niewielkiej grupy kotów o zmienionej, na skutek mutacji genetycznej, strukturze sierści. Jego historia rozpoczęła się w 1960 r. w miejscowości Buckfastlight, gdzie zauważono dziwnie wyglądającego kocura. Początkowo sądzono, że jest on bliskim kuzynem odkrytego wcześniej cornish rexa („Mój Pies” nr 6/2004). Okazało się jednak, że przypomina go tylko pozornie. Ma wprawdzie falistą szatę, ale jest ona mniej skręcona i w odróżnieniu od sierści kota z Kornwalii może zawierać również twarde włosy okrywowe.

Brytyjski si-reks
Hodowczyni Beryl Cox udało się po wielu staraniach odnaleźć podobnego kociaka w miocie domowej kotki. Nazwała go Kirlee, a gdy dorósł, skojarzyła z kotem kornwalijskim. Ku jej wielkiemu zaskoczeniu potomstwo urodzone po tych rodzicach miało zwykły, prosty włos. Dalsze próby potwierdziły, że karakułowa szata Kirlee była uwarunkowana przez inny gen, a kotów obu ras nie można ze sobą łączyć. Devony wyhodowano dzięki starannej selekcji i eliminowaniu słabych osobników. Pierwszy raz pokazano je na wystawie w 1965 r., a za samodzielną rasę zostały uznane w 1967 r. W Wielkiej Brytanii dość popularna jest odmiana zwana nieoficjalnie si-reksem (nie uznawana przez hodowców). Łączy w sobie budowę ciała i strukturę szaty reksów dewońskich z oznaczeniami kotów syjamskich.

Dusza towarzystwa
Devon rex to kot o wesołym usposobieniu i umiarkowanym temperamencie. Lubi być w centrum zainteresowania i aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny. Jest odważny i bardzo kontaktowy, wylewnie wita wszystkich gości. Bardzo przywiązuje się do opiekuna i źle znosi samotność. Jeśli właściciel większą część dnia spędza poza domem, powinien zapewnić mu towarzystwo. Devon doskonale czuje się nie tylko w obecności drugiego kota, ale również psa. To dobry przyjaciel dla dzieci. Nie zachowuje się agresywnie, jedynie czasami zdarza mu się okazać niezadowolenie. Jest inteligentny, szybko się uczy. Nie musi wychodzić na zewnątrz.

Odporny delikacik
Devon nie linieje i prawie nie wymaga pielęgnacji. Delikatną, krótką szatę wystarczy wygładzić ręką lub miękką szmatką. Czasami na jego ciele występują miejsca z prostym włosem lub małe łysinki. Jeśli na skórze nie ma zmian chorobowych, nie trzeba się tym martwić. Powinno się systematycznie sprawdzać stan oczu i uszu, można także przycinać pazury. Nie należy go przekarmiać, powinien mieć szczupłą sylwetkę. Pomimo pozornie delikatnej budowy, jest to kot silny i odporny na choroby.