Nowa twarz w polityce


W Polsce wymieniany jest właśnie rząd, ale do prawdziwego politycznego trzęsienia ziemi może dojść wkrótce na Alasce. W kampanii wyborczej na stanowisko gubernatora tego stanu bierze udział… Brinkley - 2-letni golden retriever!

Ruth Sisk wpadła na pomysł rozpoczęcia kampanii swojego psa, gdy znajomi powiedzieli jej, że ilekroć widzieli w mieście reklamę republikańskiego kandydata w wyborach Johna Binkleya, to na myśl przychodził im Brinkley…
Dziś pies ma swoją własną kampanię. W Anchorage na ulicach można zobaczyć jego podobiznę z hasłem „Brinkley for Governor 2006”, a na stronie internetowej oferowane są koszulki z podobizną psa. Do tej pory zysk z ich sprzedaży wyniósł już ok. 4 tys. dolarów, większość tych pieniędzy trafia do amerykańskiego towarzystwa opieki nad zwierzętami (American Society For Prevention Of Cruelty To Animals).

Z humorem do nowego konkurenta podchodzą dwunożni kandydaci. John Binkley chciał nawet zaproponować Brinkley’owi wspólne prowadzenie kampanii i stanowisko zastępcy gubernatora, ale sztab wyborczy psa się nie zgodził. – Choć wiemy, że mieszkańcy Alaski są przeciwni nepotyzmowi, to Brinkleya wspiera w kampanii jego przyrodnia siostra Molly (mix goldena i siberian husky) – mówi Ruth Sisk.

Wkrótce mają się odbyć pierwsze spotkania Brinkleya z mieszkańcami Alaski. Zapewne niczym prawdziwy polityk chętnie będzie podawał łapę wszystkim wyborcom. Psia kandydatura spotkała się z życzliwym przyjęciem, niektórzy obywatele Anchorage żałują nawet, że Brinkley nie jest oficjalnie zarejestrowanym kandydatem i w wyborach nie będzie można oddać na niego głosu. Jednak już samym udziałem w kampanii zwraca uwagę na problematykę zwierzęcą. A gdyby jeszcze psy mogły głosować i startować w wyborach – wynik byłby przesądzony…