O włos


W przypadku psów ras długowłosych zdjęcia powinny przede wszystkim podkreślać piękno ich szaty. Co zrobić, by psi włos wpadł widzowi w oko?

Psów długowłosych nie należy fotografować z doskoku, powinno się je do tego odpowiednio przygotować: wyczesać, a jeśli trzeba – także przypudrować. Nie ma sensu robić długowłosemu psu zdjęć po kąpieli w jeziorze, bo nie będzie wyglądał efektownie.

Bardzo ważne jest odpowiednie światło, najlepiej ostre, kontrowe. Miękkie powoduje, że szata zlewa się i tworzy plamę. Najlepsze efekty uzyskamy, ustawiając psa pod słońce – tak by promienie nie padały prostopadle w obiektyw, ale pod kątem.

Dzięki temu na zdjęciu wyraźnie widoczne będą nawet pojedyncze włoski. W razie potrzeby pierwszy plan można lekko doświetlić fleszem. Światło ustawione pod złym kątem może spowodować nieprzyjemne dla oka odblaski na sierści. Trzeba wtedy inaczej umieścić psa lub go przypudrować. Długa szata pięknie wygląda, gdy rozwiewa ją wiatr. Planując sesję, warto więc zwrócić uwagę na pogodę albo… samemu zadbać o wiatr. W domowych warunkach może go zastąpić odpowiednio ustawiony wentylator.

Technikę wykonywania zdjęć należy dopasować do rasy. Na przykład charty najlepiej fotografować w ruchu, bo bieg jednoznacznie kojarzy się z ich naturą. Dla odmiany yorkom lepiej robić zdjęcia w bezruchu, by podkreślić ich elegancję. Duże psy można fotografować zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, małe raczej na stojąco – bo gdy siadają lub leżą, ich włosy podwijają się i nie wyglądają już tak efektownie. Jeśli szata psa zasłania cały pysk, na czas sesji warto go uczesać tak, by choć trochę odsłonić oko – będzie wyglądał przyjaźniej.

Starannie wybierajmy tło. Psy długowłose z reguły najlepiej prezentują się na tle pustych lub jednolitych kolorystycznie przestrzeni. Widz nierozpraszany przez rekwizyty czy obiekty drugoplanowe może podziwiać długowłosego psa w całej krasie.