Od 5 stopni Celsjusza

fot. Shutterstock

Ledwie słońce trochę mocniej przygrzeje, wiele psów zaczyna chętnie wskakiwać do wody. Od kiedy zaczyna się sezon bezpiecznych psich kąpieli?

Większość psów uwielbia szaleństwa w wodzie nie tylko latem. Nie ma do tego jakichś szczególnych przeciwwskazań, tym bardziej że kąpiele lubią zwłaszcza czworonogi ras lepiej do tego przystosowanych. Najbardziej odporne na przeziębienia są psy krótkowłose, wyposażone w podszerstek, jak owczarek niemiecki, golden retriever czy husky. Taka sierść dość szybko schnie i dobrze zabezpiecza przed zimnem. Psy tych ras mogą się kapać już przy temperaturze 5 stopni, zawsze jednak należy pamiętać o tym, by po pływaniu pies miał okazję pobiegać dla rozgrzewki.

Mniej odporne na przeziębienia są rasy pozbawione podszerstka lub pochodzące z ciepłych krajów, jak rodesian ridgeback, tosa inu, fila brasileiro, dog niemiecki czy mastino napoletano. Jeśli temperatura nie przewyższa 10 stopni, lepiej nie pozwolić im się kąpać – chyba że mamy do czynienia z egzemplarzem dobrze zahartowanym.
Najbardziej podatne na wychłodzenie są rasy długowłose, ponieważ ich sierść schnie przez wiele godzin. Należą do nich między innymi PON, komondor, bobtail, briard, chart afgański.

Szczenięta i stare psy powinny unikać kąpieli w ogóle, a szczególnie, gdy jest zimno. Jeśli zdarzy nam się dopuścić do zmarznięcia psa, nie należy go nagle rozgrzewać, np. we wnętrzu samochodu z włączoną dmuchawą, lecz pozwolić mu odzyskać ciepłotę ciała w temperaturze pokojowej.

Nauka pływania
Znakomitymi pływakami są owczarki, wyżły, retrievery, sznaucery, setery, spaniele, wodołazy i wiele innych ras. Pasję pływacką dość rzadko możemy natomiast zauważyć u buldogów, bulterierów czy amstafów. Również znaczna część małych psów do towarzystwa, jak maltańczyk lub shih-tzu, nie przepada za pływaniem. Mimo że każdy pies instynktownie wie, jak pływać, nie zaszkodzi mu nieco w tym pomóc. Najlepiej, jeśli na początku będzie aportował z wody zabawkę, którą stopniowo rzucamy coraz dalej od brzegu. Nie należy wymagać od psa, aby błyskawicznie przełamał swoje opory. Podobnie jak dziecku, należy dać mu na naukę tyle czasu, ile potrzebuje.

Niektóre psy, chociaż chętnie wskakują do wody, mają z pływaniem czysto techniczne problemy: stają w wodzie pionowo i machają przednimi łapkami w powietrzu. Bierze się to stąd, że pies często próbuje pływać na płytkiej wodzie, odpychając się tylnymi łapami od dna. Aby pomóc mu pozbyć się tego nawyku, należy wynieść psa na rękach kilka metrów od brzegu i lekko podtrzymując go pod brzuchem, pomóc mu dopłynąć do brzegu.

Pies może się utopić
Nawet najlepszy pływak może utonąć – dotyczy to również psów. Szczególnie niebezpieczne są rzeki, ze względu na wiry, a także morze, bo pośród wysokich fal pies może stracić z oczu właściciela i w konsekwencji – poczucie kierunku. Pływanie, zwłaszcza dla czworonoga mało zaprawionego w tej dyscyplinie, jest zajęciem bardzo męczącym, a wyczerpanie i spowodowane nim skurcze mięśni niosą za sobą zagrożenie dla życia.

Z uwagi na niebezpieczeństwo wystąpienia skurczu żołądka, niedopuszczalna jest kąpiel bezpośrednio po posiłku. Jeśli jest chłodno, pies po wyjściu z wody musi być dokładnie wytarty i umieszczony w ciepłym miejscu. Natomiast podczas upałów po wyjściu z wody należy go chronić przed słońcem, a i kąpiel nie powinna trwać zbyt długo, ponieważ woda nie chroni przed promieniami UV.

Jeśli nasz podopieczny towarzyszy nam podczas kajakowych lub żeglarskich wycieczek, powinien być zawsze uwiązany. Większemu psu możemy założyć przewidzianą dla ludzi kamizelkę asekuracyjną.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments