Od zabawy do sportu


Sport zaprzęgowy dotarł do Europy Zachodniej z USA w latach 50. XX wieku. W Polsce okres ten nie sprzyjał rozwijaniu nowych dyscyplin sportowych. Wyścigi pojawiły się u nas na dobre dopiero po 1989 r.

Do Polski z Niemiec
Maria Czerwińska z Warszawy pierwsza weszła na ścieżkę przygód z psami zaprzęgowymi. Skorzystała z zaproszenia z Niemiec na wyścigi psów zaprzęgowych. Następne spotkanie na zawodach w Niemczech i udział w nich z pożyczonym psem zaowocowało myślą, aby podobną imprezę zorganizować w Polsce. Pani Maria kupiła Alaskan Malamuta i założyła w Warszawie Klub „Cze-Ne-Ka”, zapraszając do współpracy członków stołecznego Oddziału Związku Kynologicznego. Pierwsze w Polsce Wyścigi Psów Zaprzęgowych zorganizowali w Szczypiornie w dniach 30 listopada i 1 grudnia 1991r. Następne odbyły się w październiku 1992 r. w Świdrze. W marcu 1993 r. wyścigi miały już charakter ogólnopolski, a w październiku tegoż roku międzynarodowy.

Pierwsze sekcje

Pierwsza polska Sekcja Psów Zaprzęgowych powstała w styczniu 1992 r. przy oddziale Związku Kynologicznego w Katowicach. W lutym 1993 r. Klub „Cze-Ne-Ka” wziął udział w pokazach psów zaprzęgowych na Uniwersjadzie w Zakopanem, a we wrześniu 1993 r. dał pokaz na folklorystycznej imprezie Jesieni Babiogórskiej w Zawoi. Pod koniec 1993 r. powstały dwie kolejne Sekcje Psów Zaprzęgowych – najpierw przy Oddziale ZK w Warszawie (organizuje wyścigi w Starej Miłosnej), potem w Bielsku-Białej.
W lutym 1994 r., przy współudziale Marii Czerwińskiej, wyścigi psów zaprzęgowych po raz pierwszy przeniosły się z pod Warszawy na południe kraju, do Zawoi. Z inicjatywy członków Sekcji Psów Zaprzęgowych Oddziału Bielsko-Biała, wyścigi na pogórzu Beskidów rozprzestrzeniają się. W 1995 r. rozegrano je w Jaworzu, a rok później w Wysokiej.
Klub „Cze-Ne-Ka” cały czas aktywnie propagował sport z psami zaprzęgowymi, organizując wiele pokazów (tylko w 1995 r. odbyło się 10 takich imprez).

Amatorzy zawodowcami
Pierwsze wyścigi w Polsce były bardziej pokazami nowej rekreacji z psami niż prawdziwymi sportowymi zmaganiami. Kiedy zawody zdobywały nowe terytoria kraju, a szczególnie, gdy przyjeżdżali na nie doświadczeni zawodnicy z zagranicy, zaczęły one przybierać formę sportu, współzawodnictwa. Stały kontakt z działaczami, hodowcami psów zaprzęgowych i zawodnikami psich wyścigów z zagranicy, głównie z Czech szybko przynosił efekty. Nasi amatorzy podpatrywali wyćwiczone psy, specjalistyczny sprzęt, w końcu zaczęli kupować psy zagranicą i tam również je szkolili. W pierwszych wyścigach organizowanych w kraju polscy zawodnicy startowali głównie w klasie skadynawskiej – biegnąc i to z jednym psem. Stopniowo zaczęli korzystać z wózków, sań i innego sprzętu zaprzęgowego.
W tej chwili, poza Związkiem Kynologicznym, również inne organizacje zajmują się sportem z psami zaprzęgowymi.