Odchudzanie psów w Stanach Zjednoczonych


Nie tylko Amerykanie są otyli – ok. 50 proc. ich psów także cierpi na nadwagę. Problem stał się tak powszechny, że zajął się nim lekarz weterynarii Marty Becker, występujący w popularnym programie telewizji ABC „Good Morning America”. Wraz z dr. Robertem Kushnerem wydał przewodnik dla psów i ich właścicieli „Fitness Unleashed! A Dog and Owner's Guide to Losing Weight and Gaining Health Together”, w którym radzi, jak odchudzać psy i siebie zarazem.

Marty Becker jest zdania, że szczupła figura ma wpływ na wydłużenie życia psa o ok. 15 proc., czyli prawie dwa lata. Przyczyny psiej otyłości to: niewłaściwa karma, niedostosowana do rasy psa, jego wieku i stanu zdrowia (jej rodzaj powinien określić lekarz weterynarii, zmienia się ją przynajmniej pięć razy w trakcie życia psa), zbyt dużo pożywienia (pies kanapowy nie potrzebuje go tyle, co pies intensywnie się poruszający), za wiele przysmaków (powinny stanowić najwyżej 10 proc. dziennej porcji jedzenia).

Jak sprawdzić, czy nasz pupil nie ma nadwagi? Po pierwsze jego żebra muszą być łatwo wyczuwalne, nie może ich okrywać gruba warstwa tłuszczu. Poza tym, gdy patrzymy na psa z profilu, jego brzuch nie może przypominać kształtem cylindra, a miejsce, w którym zaczyna się ogon musi być łatwe do określenia.

Co zrobić, by pies schudł? Trzeba stosować zgodnie z zaleceniem lekarza karmę dla psów sprzyjającą utracie wagi; nie dopuszczać do tego, by była ona dostępna przez cały czas (wyznaczoną porcję podzielić na dwa, trzy posiłki), ograniczyć ilość przysmaków, zwiększyć czas trwania spacerów. (MC)