Ogród psich marzeń w 6 krokach

Piękny ogród, który dla właściciela jest miejscem relaksu, a dla psa terenem do zabawy – to niespełnione marzenie wielu mieszkańców domów jednorodzinnych. Choć zorganizowanie takiej przestrzeni wymaga trochę pracy, to wysiłek się opłaci, bo i zwierzęta, i ludzie będą się czuli w takim ogrodzie jak na najlepszych wakacjach :)

1.      Woda


W ogrodzie, w którym często przebywa pies, woda jest niezbędna – koniecznie trzeba zwierzakowi zapewnić do niej dostęp. Może być po prostu nalana do miski – byle tylko miska stała w cieniu, a woda była w niej zawsze świeża. A gdyby tak pokusić się o coś więcej… Na przykład fontannę, choćby niewielką? Pies mógłby swobodnie pić z niej wodę, a my, siedząc pobliżu, przyjemnie się chłodzić. Ciekawą opcją jest też basen – nawet taki mały, przeznaczony dla dzieci. Wiele psów chętnie orzeźwi się latem w takim baseniku. Trzeba tylko pamiętać o bezpieczeństwie – zwierzak musi swobodnie z takiego zbiornika wody móc wyjść. A gdy wyjdzie, z pewnością chętnie… nas ochlapie 😉

 

2.      Ogrodzenie


Dobrze ogrodzony teren to podstawa, jeśli chodzi o miejsce, w którym ma przebywać pies. Nawet jeśli jesteśmy przekonani, że nasz pupil nigdy nie oddali się od domu i dobre ogrodzenie nie jest konieczne, pomyślmy o innych zwierzętach (kotach, za którymi nasz psiak pobiegnie czy o psach, którą mogą zaatakować naszego czworonoga), które mogą dostać się na naszą niezbyt szczelnie ogrodzoną posesję. Nie zawsze trzeba inwestować w drogie ogrodzenie z podmurówką – czasem wystarczy po prostu rozwinąć siatkę na drewnianych palach; takie rozwiązanie też zapewni nam i naszym zwierzakom bezpieczeństwo. Zawsze sprawdź, czy z płotu nie wystają ostre, niebezpieczne przedmioty i czy pies nie zaklinuje się na przykład między sztachetami.

 

3.      Cień

Nie zapomnijmy o zapewnieniu psu schronienia przed upałem i palącym słońcem. Wbrew pozorom psy są wrażliwe na udar cieplny – lepiej więc uniknąć ryzyka przegrzania. Jeśli w naszym ogrodzie stoją wysokie, rozłożyste drzewa, zacienione miejsca są dostępne od ręki. A jeśli nie – rozstawmy parasol ogrodowy albo rozwieśmy szeroką tkaninę, która zapewni schronienie przed promieniami słońca.
 

4.      Zabawa

Zadbaj o miejsce do zabawy, w którym pies będzie się mógł wyszaleć. Wybiegany pies to grzeczny pies, a znudzony… będzie szukał rozrywki na własną łapę. Kawał trawnika, na którym poza krótko skoszoną trawą nie znajduje się nic więcej, jest w ogrodzie niezbędny! Zawsze będziesz mógł porzucać pupilowi piłkę czy poćwiczyć z nim komendy, a i będzie gdzie szaleć, gdy twojego psa odwiedzi czworonożny kumpel.
 

5.      Powierzchnie

To, co znajdzie się na ziemi w naszym ogrodzie, nie powinno przylegać do łap ani stóp, nie powinno się zbytnio nagrzewać i dobrze, by miało dość przyjemną strukturę. Jakie materiały się sprawdzą? Beton, cegła, kostka brukowa, jasne i gładkie kamienie będą dobrym wyborem. Najtrudniej sprawa wygląda z trawą. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies różnymi sposobami będzie nasz trawnik próbował zniszczyć, tarzając się po nim, biegając, kopiąc itd. Postawmy więc na odporną odmianę trawy (tzw. sportową) i – jeśli trawnik dopiero założyliśmy – nie wpuszczajmy na wschodzącą trawę pupila, dopóki ta porządnie się nie ukorzeni. A potem pielęgnujmy trawnik, pamiętając przy tym, że regularne koszenie wzmacnia trawę, a krótka, zbita trawa jest najbardziej odporna na uszkodzenia.
 

6.      Coś ekstra

Gdy zapanowałeś już nad tak przyziemnymi (nomen omen) sprawami jak trawnik czy dostęp do wody, możesz zająć się zorganizowaniem atrakcji specjalnych. Twój pupil z pewnością podziękuje ci na przykład za okienko w ogrodzeniu do oglądania świata zewnętrznego (ma to sens, jeśli ogrodzenie jest bardzo szczelne, na przykład betonowe, a nasz pies jest zrównoważony i mamy pewność, że nie będzie szczekał na wszystko, co zobaczy). Psiak o zamiłowaniu do obserwowania rzeczywistości ucieszy się z dużego, płaskiego kamienia, który będzie jego królestwem, a jeszcze bardziej z niewielkiej górki, na której leżąc, będzie wszystko widział. Możesz też pokusić się o zbudowanie całego placu zabaw składającego się z tuneli, piaskownicy do chowania zabawek i kopania w niej, punktów obserwacyjnych, ścieżek wyłożonych różnymi rodzajami podłoża, labiryntów z roślin, kryjówek. Do jego zbudowania nadaje się właściwie wszystko – stare opony, deski, pnie drzew, kamienie, kora, piasek, żwir, kostki siana. Do dzieła!

5 na 5 na podstawie 1 głosów
Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników