Olbrzym lubi pływać - nowofundland - Psy.pl - mamy nosa!

Olbrzym lubi pływać – nowofundland

Pies o wielkiej sile i równie wielkim sercu. Efektowny wygląd i łagodny charakter czynią z nowofundlanda doskonałego przyjaciela całej rodziny

CHARAKTER I USPOSOBIENIE
Nowofundlandy to psy o wspaniałym charakterze. Ich wyjątkową osobowość najlepiej opisał lord Byron w epitafium poświęconym jego przyjacielowi Boatswainowi: „W tym miejscu spoczywają kości tego, co posiadał urodę bez próżności, siłę bez zarozumiałości, odwagę bez okrucieństwa i wszystkie cnoty człowieka bez jego przywar”. I takie właśnie są nowofundlandy.
Spokojne, łagodne, dostojne, zrównoważone, wspaniałomyślne, odważne, ale nigdy agresywne. Przywiązane do rodziny, oddane i lojalne. Nie mają skłonności do dominacji i nawet jeśli właściciel okaże się nieudolnym przewodnikiem, nie próbują tego wykorzystać. Są doskonałymi towarzyszami dla dzieci, mają opinię cierpliwych i troskliwych nianiek. Opiekunowie nie powinni jednak zostawiać tych psów samych z małymi dziećmi, gdyż z powodu swoich rozmiarów mogą nieświadomie zrobić krzywdę np. machając ogonem.
Nowofundlandy są przyjaźnie i życzliwie usposobione do psów i innych zwierząt, zdają sobie sprawę ze swojej siły i nigdy jej nie nadużywają. Nie prowokują bójek, ale zaczepione przez agresywnego czworonoga na pewno będą się bronić. Choć są czujne i spostrzegawcze, nie należą do dobrych stróży – zasygnalizują obecność obcej osoby, ale odstraszą raczej okazałym wyglądem niż agresją. Umiarkowanie aktywne, nie muszą prowadzić sportowego trybu życia (osobniki czarno-białe są bardziej ruchliwe i mają większy temperament). Jeśli chcemy utrzymać je w dobrej formie, konieczne są spacery, a dom z ogrodem nie zwalnia z tego obowiązku. Nowofundlandy należą do ras pracujących z człowiekiem, pozostawione same nudzą się i nie potrafią znaleźć sobie zajęcia. Szczenięta nie mogą być zmuszane do nadmiernego wysiłku.

POCHODZENIE RASY
Historia nowofundlanda jest pełna niejasności. Prawdopodobnie pochodzi od żyjącego na Nowej Fundlandii czworonoga nazywanego st. John's. Hodowano dwa typy tych psów: mniejszy i lżejszy dał z czasem początek labradorom, większy i masywniejszy posłużył do stworzenia nowofundlanda. Pierwsze egzemplarze trafiły do Anglii pod koniec XIX w. Od współczesnych przedstawicieli rasy różniły się budową i umaszczeniem. Oprócz czarnej i biało-czarnej maści, zdarzała się również czarna podpalana, biało-szara i biało-brązowa. Było to efektem kojarzenia importowanych psów ze springer spanielami, bernardynami i niektórymi retrieverami. Ich szata także odbiegała od przyjętych dziś kanonów, zdarzało się, że miały sierść szorstką lub frędzlowatą. Ustalenie typu nastąpiło w Europie, pierwszy wzorzec zatwierdzono w 1886 r.

UMIEJĘTNOŚCI
Pierwotnie psy tej rasy pomagały przy połowach ryb. Miały wyciągać z wody sieci, aportować przedmioty, przenosić liny między łodziami, ostrzegać przed skałami i ratować tonących. Zamiłowanie do pracy w wodzie jest charakterystyczną cechą nowofundlandów, która w połączeniu z przywiązaniem do człowieka i naturalną chęcią niesienia pomocy czyni z nich doskonałych ratowników wodnych. Te z pozoru powolne zwierzęta w wodzie stają się zwinne i szybkie. W wielu krajach organizuje się kursy, na których psy uczą się aportować koło ratunkowe, holować ludzi, skakać do wody ze śmigłowca lub motorówki, ciągnąć do brzegu łódź albo mały kuter. Nowofundlandy potrafią instynktownie ocenić zagrożenie i wybrać najbezpieczniejszą drogę powrotną, uwzględniając siłę wiatru lub szybkość nurtu. Umiejętnościom tym sprzyja mocna budowa, nieprzemakalna szata, ukształtowanie fafli na pysku (pozwalają na swobodne oddychanie przy zaciśniętych zębach) i głęboko osadzone oczy. Dzięki doskonałemu węchowi psy te są używane do odnajdywania zwłok pod wodą. Obecnie większość nowofundlandów to psy do towarzystwa.

SZKOLENIE
Są inteligentne, ciekawskie i chętnie się uczą. Wymagają konsekwentnego, cierpliwego i łagodnego podejścia; na pewno nie uda się wyegzekwować od nich poleceń przy użyciu siły. Ze względu na swoje rozmiary powinny poznać podstawy posłuszeństwa. Hodowcy nie polecają szkolenia obrończego, nauka agresywnych zachowań wobec ludzi jest sprzeczna z naturą nowofundlandów.

ŻYWIENIE
W okresie rozwoju szczenięta potrzebują starannie zbilansowanej diety, o średniej zawartości białka, z dodatkiem preparatów wapniowo-witaminowych. Dorosłe psy są mniej wymagające. Dzienna porcja karmy powinna być podzielona na dwa posiłki, a miska ustawiona na podwyższeniu (zapobiega to obciążaniu przewodu pokarmowego i zmniejsza ryzyko skrętu żołądka).

PIES DLA JAKIEGO PANA
Nowofundlanda łatwo wychować i nawet osoba nie mająca dużego doświadczenia może być jego właścicielem. Należy pamiętać, że ten łagodny olbrzym nie jest pluszową maskotką ani efektownym uzupełnieniem ogrodu. Wymaga stanowczego, ale wyrozumiałego pana, gotowego poświęcić psu dużo czasu i uwagi.

Za pomoc dziękujemy hodowli „Norkros” Elżbiety i Pawła Leontiewów
Nowofundland II gr. FCI – sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne

Kraj pochodzenia: Kanada
Pierwotne przeznaczenie: praca w wodzie i przenoszenie ciężkich ładunków
Charakter: pies o radosnym usposobieniu, łagodny wobec ludzi i zwierząt; bardzo życzliwy i przyjacielski, znany z delikatności i cierpliwości
Wielkość: wysokość w kłębie: psy min. 71 cm, suki min. 66 cm; waga psy około 68 kg, suki około 54 kg
Szata: odporna na przemoczenie i wilgoć; włos okrywowy prosty, bez loków, dopuszczalna lekka falistość; podszerstek miękki i gęsty; na przednich kończynach pióro, na udach obfite portki
Maść: czarna, czarno-biała i brązowa
Osiąganie dojrzałości: 2-3 lata
Długość życia: 10-12 lat
Linienie: dosyć obfite, dwa razy w roku
Aktywność: umiarkowana; wskazane częste spacery dla utrzymania dobrej kondycji
Szkolenie: wskazane ogólne posłuszeństwo ze względu na wielkość psa; można szkolić użytkowo do pracy w wodzie
Podatność na szkolenie: duża; pies inteligentny, spostrzegawczy i dokładny, lubi się uczyć
Stosunek do dzieci: przyjazny i opiekuńczy; pies znany z doskonałego kontaktu z dziećmi, ma opinię cierpliwej niańki
Stosunek do innych psów: przyjazny i tolerancyjny; nie prowokuje awantur, ale nie pozwoli też na bezkarne zaczepki
Odporność na warunki atmosferyczne: bardzo odporny
Mieszkanie: może mieszkać w domu z ogrodem i w dużym mieszkaniu, wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem
Przygotowanie do wystaw: potrzebna kąpiel i specjalne przygotowanie szaty
Koszty utrzymania: 300-400 zł miesięcznie
Pierwsze w Polsce: nowofundlandy pojawiły się już w okresie międzywojennym; rozwój hodowli od końca lat 50. XX w.
Możliwość nabycia szczeniaka: na ogół szczeniaka trzeba wcześniej zamówić
Cena psa z rodowodem: 1800-2500 zł
Nowofundland u lekarza

– psy te mogą mieć skłonność do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych
– rasa bywa obciążona kardiomiopatią (zwyrodnieniem mięśnia sercowego)
– stosunkowo często spotykane są wady ustawienia powiek (wywinięcie lub wwinięcie)
– w starszym wieku może pojawić się spondyloza – zniekształcające zwyrodnienie kręgosłupa (lek. wet. Artur Dobrzyński)
Zalety i wady

+ łagodny wobec ludzi i innych psów, nigdy nie atakuje pierwszy
+ podatny na szkolenie, ma dobrą pamięć, polecenia wykonuje dużo lepiej niż większość ras olbrzymich
+ nadaje się zarówno do mieszkania na zewnątrz jak i w domu pod warunkiem, że pomieszczenie nie jest zanadto ogrzewane
– nie nadaje się do intensywnych treningów, nudzi się i odmawia posłuchu; lepiej spisuje się na szkoleniu indywidualnym
– lubi dzieci, lecz jego temperament, w połączeniu z rozmiarami sprawiają, że bywa wobec nich mało delikatny
– lepiej nie spuszczać go ze smyczy w pobliżu kąpielisk, gdyż gotów jest spieszyć z pomocą nawet tym, którzy jej nie potrzebują (Adam Zaremba-Czereyski)
Piękny nowofundland

– do pielęgnacji używamy szczotki z metalowymi drucikami, metalowego (rzadkiego i gęstego) grzebienia i nożyczek
– martwy włos wyczesujemy co 2 tygodnie. Kąpiemy raz na 3 miesiące w szamponie dla psów długowłosych
– po wysuszeniu wycinamy włos wystający ponad palce na łapach i między opuszkami; skracamy najdłuższe włosy na głowie, uszach i piętach (Magdalena Świętoń)

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *