Opracowano test DNA na zaćmę u staffordów


Naukowcy z Animal Heath Trust, organizacji skupiającej kliniki weterynaryjne i ośrodki badawcze zajmujące się leczeniem zwierząt, zidentyfikowali mutację genu odpowiedzialnego za powstawanie zaćmy u staffordshire bull terrierów i opracowali test DNA wykrywający jego obecność.

Test nie tylko wykazuje, że pies z pewnością zachoruje, ale także wskazuje osobniki, które są nosicielami.
Dziedziczna zaćma u staffordshire bull terierów została odkryta w końcu lat 70. XX wieku. U dotkniętych nią psów choroba rozwija się w obu oczach we wczesnym wieku. Psy rodzą się z normalnymi soczewkami, a zaćma ujawnia się, gdy mają ok. miesiąca, i rozwija się do drugiego trzeciego roku życia, prowadząc do całkowitej ślepoty.

Mutacja genu lub zmiana w jego strukturze pojawiła się prawdopodobnie nagle u jednego osobnika i była przekazywana w populacji z pokolenia na pokolenie. By doszło do zachorowania, oboje rodzice muszą być nosicielami genu odpowiedzialnego za powstawanie choroby i przekazać po jednym genie szczenięciu. Psy, które odziedziczyły jeden gen, nie zapadają na zaćmę, ale mogą go przekazać swemu potomstwu. Jeśli krzyżuje się dwa psy nie wykazujące oznak zaćmy, 25 proc. potomstwa prawdopodobnie na nią zachoruje, 25 proc. będzie zdrowe, a 50 proc. zostanie nosicielami. (MC)