Owce i bordery


W Brennej podczas pierwszego sierpniowego weekendu odbyły się V Otwarte Mistrzostwa Polski w pasieniu w stylu angielskim trial.

Udział w zawodach wzięło 18 zawodników z Polski, Czech i Austrii. Rywalizacja polegała m.in. na doprowadzeniu stada owiec (5 sztuk) do pasterza, przeprowadzeniu ich przez bramki oraz zapędzeniu do drewnianej zagrody.

W zawodach trialowych uczestnicy podzieleni są na klasy. – Pierwsza przeznaczona jest dla psów początkujących. Przewodnik-pasterz może poruszać się po parkurze, co znacznie ułatwia psu pracę. W klasie II od psa wymaga się więcej samodzielności i umiejętności pracy na dużą odległość. Dodatkowo przewodnik musi pozostać w jednym miejscu i kierować psem wyłącznie przy pomocy komend głosowych – wyjaśnia Bożena Czempas, Kierownik Sekcji Psów pasterskich katowickiego oddziału Związku Kynologicznego.

Tytuł Mistrza Polski w klasie I zdobył Tomasz Pecold ze swoją suczką border collie Jondą,
w klasie II Mistrzem Polski został Piotr Polewski z psem (również border collie) Gremi.

Mimo że owce kilkakrotnie „odmówiły współpracy” uciekając w las, organizacja i przebieg zawodów zostały wysoko ocenione przez sędziującą Marion Fuchs z Austrii, członka Komisji Herding Dogs FCI.

Liliana Kardas