Pasterski instynkt


Najważniejszymi wydarzeniami odbywającej się 13-14 maja na Stadionie Sportowym w Chybiu wystawy psów brytyjskich ras pasterskich były III Otwarte Mistrzostwa Polski w Wypasaniu Owiec w Stylu Angielskim, Próby Instynktu Psa Pasterskiego i Egzamin Pracy Psa Pasterskiego.

Wystawiane psy i suczki oceniało dwoje sędziów Anna Kochan i Ireneusz Picheta, natomiast wszystkie konkurencje pasterskie oceniał gość specjalny z Czech Šárka Gavendová.
W wystawie wzięło udział 75 psów i suczek, przedstawicieli sześciu ras, z których najliczniej reprezentowana była border collie. Zwycięzcą Wystawy Psów Ras Collie i Sheltie Chybie 2006 została suka rasy owczarek szkocki krótkowłosy – 3-letnia Timonan Noriann Noelani z Sosnowca zwana w domu Nesią. Właścicielka Katarzyna Kosoń przywiozła ją z Finlandii jako trzymiesięczne szczenię.

Najlepsi pasterze wystartowali w Mistrzostwach Polski w Wypasaniu Owiec w dwóch klasach. W klasie pierwszej – łatwiejszej – w szranki stanęło pięć psów wraz ze swoimi przewodnikami, cztery z nich to psy rasy border collie, a jeden to welsh corgi pembroke. Zwycięzcą tej kategorii został EF Hrdlicka, który przyjechał z Czech pod opieką Olgi Hornikowej .

W klasie drugiej – trudniejszej – walczyły trzy psy rasy border collie, zwyciężył Frankie Akumulator ze swoim przewodnikiem Tomaszem Pecoldem.
W ramach wystawy odbyła się również III edycja niezwykle widowiskowych zawodów Frisbee LongDistance. Przyznano w nich 12 nagród w czterech klasach (panów, pań, otwartej panów i otwartej pań).

Ciekawostką imprezy były wybory najsympatyczniejszego psa gminy Chybie, do zawodów zgłosiło się siedem psów, sympatycznych kundelków z okolicznych domów i gospodarstw. Psy oceniała sędzia klasy międzynarodowej Ewa Bukład.

Tekst i zdjęcia Barbara Malerczyk