Pastuchy w Chybiu


Podczas minionego weekendu w Chybiu spotkali się właściciele psów pasterskich. Odbyły się tam próby instynktu, egzaminy, wystawa psów, Mistrzostwa Polski w wypasaniu owiec.

W sobotę przeprowadzono Próby Instynktu Pasterskiego (dla psów nie szkolonych) oraz egzaminy pracy psów pasterskich (dla psów już szkolonych w tym kierunku). Do próby instynktu przystąpiło 14 border collie, 10 owczarków szetlandzkich i jeden collie długowłosy. Zaliczyły ją tylko cztery border collie i 3 sheltie!
Do egzaminów w klasie 1 (najniższej) przystąpiły dwa border collie z Polski, a w klasie 2 jeden border z Czech i jeden z Francji. Polskim borderkom, a właściwie ich przewodnikom, zabrakło jeszcze doświadczenia, natomiast oba psy z zagranicy zaliczyły egzamin w pięknym stylu.
Można było obejrzeć też pokaz pracy pary owczarków szetlandzkich, który wzbudził gorący aplauz publiczności.
W niedzielę odbyła się wystawa ras collie i sheltie oraz II Otwarte Mistrzostwa Polski w Wypasaniu Owiec – trial w stylu angielskim. Od psów wymaga się tutaj pracy na bardzo duże odległości, w związku z czym przewodnik wydaje komendy gwizdkiem. Do zawodów przystąpiły same border collie. Mistrzem Polski w wypasaniu w klasie I została młoda suczka JONDA JUSTICE OF THE PEACE CHOCOLATE Energizer (przewodnik Tomasz Pecold), I vice-Mistrzem Ulfi (przew. Dariusz Radomski), II-vice Mistrzem DYNA Miveko (przew. Eva Loucka, Czechy).
Były to nie tylko drugie Mistrzostwa, ale w ogóle drugie zawody psów pasterskich w naszym kraju. Miejmy nadzieje, że z roku na rok będzie ich coraz więcej i coraz więcej osób będzie interesować się tym fascynującym sportem.

Urszula Charytonik