Pierwszy rok dogfrisbee


Miniony rok był przełomowy dla dogfrisbee w Polsce - przede wszystkim dlatego, że odbyły się u nas pierwsze zawody w tej dyscyplinie sportu

Dogfrisbee to dyscyplina sportu, w której udział biorą człowiek, pies oraz rekwizyt – specjalna wersja dysku frisbee. Dogrisbee wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Entuzjaści psiego talerzyka spotykają się w różnych miejscach tego kraju co weekend, by zadziwiać nowymi trikami i ewolucjami. Na fali fascynacji psimi sportami w Europie dogfrisbee zadomowiło się przed laty na dobre w Niemczech i Holandii.

W ubiegłym roku zaczęło się intensywnie rozwijać również w Polsce, wśród właścicieli psów lubiących sporty, zgromadzonych wokół śląskiego Borderkowa. Szybko okazało się, że wspólne treningi im nie wystarczają i że potrzebują weryfikacji zdobytych umiejętności w bezpośredniej rywalizacji.

Taka była geneza pierwszych zawodów dogfrisbee w Polsce, rozegranych w Bytomiu 20 maja 2005 r. Wybrano formułę The Quadruped – chwyty na dalekim dystansie. W dużym uproszczeniu ćwiczenie polega na rzuceniu talerzykiem tak, by pies złapał go w locie po jak najdłuższym pościgu. W Bytomiu triumfowali: wśród pań Iwona Milewicz z Mike”em, wśród panów Tomasz Pecold z Barą. W ślad za pierwszą imprezą poszły kolejne – seminarium z Marcusem Wolffem i Sabine Bruns w Rybniku oraz zawody w konkurencji minidistance podczas pikniku Radia Kolor w Warszawie, które wygrali Marzena Domińczak i Cassy. Zwieńczeniem sezonu był Frisbee Dog Show we Wrocławiu, na którym zwyciężali: Małgorzata Domińczak z Thaią w konkurencji minidistance oraz Agnieszka Kunkel i Kłak oraz Jakub Żuława i Nana w The Quadruped. Rekordy długości złapanych przez psa rzutów ustanowili: wśród pań Anna Barysiewicz z Noblem (45,70 m), wśród panów Dariusz Radomski z Ulfim (63,80 m). Ubiegły rok był przełomowy dla polskich entuzjastów tej dyscypliny również dlatego, że nasza ekipa po raz pierwszy wystąpiła na mistrzostwach Europy. Debiut był udany, byliśmy nawet blisko podium, choć zawody zgromadziły prawie 160 uczestników z Niemiec, Holandii, Luksemburga, Hiszpanii i Czech. Najlepiej spisali się Marzena Domińczak z Thaią i Agnieszka Kunkel z Kłakiem, zajmując odpowiednio 4. i 6. miejsce w klasie młodych psów, oraz Anna Barysiewicz z Noblem i Dariusz Radomski z Ulfim – 5. miejsce w Long Distance kobiet i meżczyzn. W najbardziej prestiżowej klasie Open triumfował Marcus Wolff z psem Cato, a w Long Distance Ralf Grieblinger z psem X-Ray (72,20 m) oraz Sabrina Koch z suką Janą (60,20 m). Mistrzostwa Europy 2006 odbędą się w Holandii, a w 2007 r. będziemy gościć najlepszych europejskich zawodników dogfrisbee w Polsce!