Pies indian wai-wai


Indianie plotą dla psów specjalne hamaki, by nie nękały ich piaskowe pchły

W podręczniku do nauki języka angielskiego w szkole podstawowej mieliśmy czytankę o szczególnym stosunku mieszkańców Wielkiej Brytanii do psów. Anglicy nazywali swoich czworonożnych przyjaciół „pets” i uchodzili za najbardziej troskliwych opiekunów w Europie. Sprowadzało się to nie tylko do częstego wyprowadzania na spacer i odpowiedniego karmienia, ale także do zabiegów kosmetycznych i regularnych odwiedzin u psiego psychologa. Po tej szkolnej czytance wyrosłam w przekonaniu, że nikt inny nie potrafi zadbać o psa tak dobrze, jak Brytyjczyk.

Pierwsze zaskoczenie zastało mnie w USA, gdzie w supermarkecie z towarami przeznaczonymi wyłącznie dla psów i kotów znalazłam półki z dużym wyborem psich szczoteczek do zębów. Były duże i małe, wąskie i szerokie, długie i krótkie – w rozmaitości nieporównanie większej od skromnej oferty producentów szczoteczek do zębów dla ludzi. Nie należy się jednak temu dziwić, biorąc pod uwagę, jak różne mogą być rozmiary psich paszczy. Obok szczoteczek stały tuby pasty do zębów dla psów. Nieopodal w salonie piękności można było oddać swojego ulubieńca w fachowe ręce fryzjera i manikiurzysty.

Moje przekonanie o tym, że ludy Północy, posługujące się na co dzień językiem angielskim, są najlepszymi przyjaciółmi psów, zostało ugruntowane. Kilka lat później trafiłam jednak do wioski Indian Wai-Wai w Gujanie Brytyjskiej w puszczy amazońskiej, gdzie nikt nie mówił po angielsku, a szczęśliwych psów nie brakowało. Psy są tam potrzebne jako towarzysze polowania, ale ludzie odwdzięczają im się w niespotykany sposób. Nowo narodzone szczeniaki są kąpane w specjalnym wywarze ze starannie dobranej mieszanki korzeni, która ma im zapewnić zdrowie i siły. Jeśli zdarzy się, że matce szczeniaków zabraknie pokarmu, małe pieski znajdują zastępcze mamy wśród ludzi i są przez nie karmione piersią.

Dla psów plecie się nawet specjalne małe hamaki, dzięki czemu mogą spać spokojnie, nie nękane przez piaskowe pchły i inne pasożyty atakujące z ziemi. Psy Indian Wai-Wai jedzą zawsze do syta, zwykle od razu po zakończeniu polowania, i są kilka razy dziennie kąpane w rzece – nie tylko dla zachowania czystości, ale także dla ochłody. Są silne, zdrowe i agresywne na widok obcych – zupełnie inaczej niż psy u większości innych plemion indiańskich w puszczy amazońskiej.