Oczami człowieka i psa! Dlaczego pies kopie w ogrodzie?


Pies kopie w ogrodzie i niszczy wszystkie kwiaty? A może wykopuje dziurę, by coś w niej... zakopać? Dlaczego pies to robi?

Kopanie jest naturalną potrzebą psowatych. Zatem pies nie kopie w twoim ogrodzie, by zrobić ci na złość. Jeśli to nie jest powód, to jaki jest? Wyjaśniają to zarówno behawiorystka, jak i jej pies!

Dlaczego pies kopie w ogrodzie? Oto, co myśli o tym pies Frodo…

Najbardziej lubię kopać doły na plaży i w ciepły dzień kłaść się w takim głębokim wykopie, gdzie zbiera się chłodna woda. Właściwie lubię kopać tylko w piachu. Ale nie mieszkam na plaży, tylko normalnie w domu z ogrodem z trawą i ziemią. Anecia sadzi tam jakieś kwiatki i marchewki. Zabroniła mi to niszczyć – mam zakaz podsikiwania i kopania.

Trochę się obraziłem, bo przecież nie jestem jakimś głupkiem, żeby niszczyć marchewki. O wiele bardziej wolę je zjeść, gdy już urosną i Anecia wyjmie je z ziemi, oczyści, umyje i obierze. O, wtedy to ja jestem bardzo zainteresowany marchewkami! Ale takimi w ziemi – ani trochę.

Czasem lubię sobie skrobnąć pazurem trawę na spacerze, gdy czuję, że jest tam zapach jakiejś przystojnej suczki. Kiedy drapnę to miejsce, to zapach robi się wyraźniejszy. Jednak kopanie dołów w ziemi to nie jest moje ulubione zajęcie. Znacznie bardziej niż kopać, wolę bawić się w ogrodzie w szukanie schowanych przez Anecię zabawek. No, ale wiem, że różne psy lubią różne rzeczy, podobnie jak ludzie.

Dlaczego pies kopie w ogrodzie? Oto, co myśli o tym behawiorystka Aneta…

Wiosna sprzyja przebywaniu z psem w ogrodzie. Gorzej, gdy zostawiamy go tam samego. Nudząc się jak sto mopsów, może nieźle nabroić, a przy tym zrobić sobie krzywdę.

Kopanie jest jednym z najczęstszych działań, jakie podejmują psy, by rozładować napięcie. Gdy więc zostają same w ogrodzie, najpierw buszują tam, gdzie zwykle im nie wolno. To nieznane miejsca pełne nowych zapachów, a więc bardzo atrakcyjne. Potem, gdy już cały teren wokół domu jest zbadany, a do domu pies wciąż nie jest wpuszczony, zaczyna się nudzić. Może wtedy podgryzać rośliny, szczekać na pojawiające się wokół istoty, np. na ptaki czy wiewiórki, a także kopać.

Są psy, które lubią kopać bardziej niż inne, np. jack russell terriery, i biorąc takiego psiaka, warto liczyć się z tym, że grządki i śliczny trawnik mogą nie przetrwać. Psy lubią też czasem coś sobie zakopać – szczególnie w świeżej, miękkiej ziemi. Gdy obserwuję zapał, z jakim psiaki wyciągają spod ziemi leżący tam przez dłuższy czas gryzak, myślę, że to musi być dla nich przysmak! Znam też kilka psów, które zapomniały, gdzie ukryły smakołyki. Zwykle odnajdywali je właściciele ogrodu. Jeśli pies kopie nadmiernie, czyli każde wyjście z domu kończy się zryciem trawnika tak, jakbyś mieszkał z dzikiem, oznacza to, że psiak ma jakieś problemy z emocjami i warto wtedy skorzystać z pomocy behawiorysty. Nie tylko dlatego, by mieć piękny ogród, ale przede wszystkim szczęśliwego psa!

Autor: Aneta Awtoniuk
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments