Dlaczego pies często liże swoje łapy?


Dlaczego pies nadmiernie wylizuje lub nawet gryzie swoje łapy? Powodów może być wiele. Lizać łapy może z nudów, ale i z powodu bólu czy też nadmiernego stresu i lęku. Przeanalizujmy różne czynniki.

Jeśli twój pies od czasu do czasu liże spokojnie swoje łapy, to i ty możesz być spokojny, bo zapewne po prostu je sobie czyści. Jednak jeśli niepokoisz się, bo pupil coraz częściej intensywnie je wylizuje czy też właśnie zaczął je gryźć, to faktycznie masz powody do zmartwień. Warto sprawdzić, dlaczego pies tak robi i poszukać odpowiedniej pomocy. Niektóre psy liżą swoje łapy wręcz obsesyjnie bądź nawet gryzą je aż do krwi. Udanie się po poradę do fachowca może się okazać wtedy niezbędne.

Może szwankuje zdrowie?

Czasem takie zachowanie pojawia się nagle i towarzyszy mu kulawizna bądź brzydki zapach. Wówczas trzeba udać się do weterynarza, aby wykonał szereg badań. W niektórych przypadkach pojawia się również obrzęk lub nagłe krwawienie. Tym bardziej weterynarz powinien zobaczyć taką łapkę, aby ocenić, co może być tego przyczyną. U psa może pojawić się w pewnym momencie nawet stan zapalny. Dlatego nie ma co zwlekać z udaniem się do specjalisty. Jeśli łapa jest zraniona, trzeba uniemożliwić psu jej lizanie, gdyż mogą mnożyć się bakterie i przez to proces gojenia będzie spowolniony.

Gdy twój pies liże swoje łapy od niedawna, prawdopodobnie może odczuwać ból. Zaobserwowałeś, że liże nadmiernie jedną łapkę? To właśnie ona może go boleć. Powodów bólu może być wiele, trzeba więc obejrzeć łapę bardzo dokładnie. Czasami powód może być widoczny na pierwszy rzut oka – to np. wbity kawałek drewna bądź szkła. Jednak możesz niczego nie zobaczyć, a pies zaczyna coraz mocniej wariować z bólu. Bez większego namysłu zabierz go wówczas do weterynarza. Może się okazać, że pupila coś ukąsiło, a ty tego – niestety – nie byłeś w stanie zauważyć. A może psiak źle stanął na danej łapie i ją zwichnął? Weterynarz zlokalizuje źródło bólu i poradzi, co robić dalej. W niektórych przypadkach im szybciej się zadziała, tym lepiej.

Nudno, potwornie nudno!

Jeśli wiesz, że psa na pewno nic nie boli, to zastanów się, czy nie liże swoich łap… bo się nudzi. Niektóre psiaki, gdy się nudzą, mogą bardziej się frustrować i wylizywać swoje łapki. Przyczyną może być zbyt długie zostawianie psa samego w domu – np. przez 10 godzin – i za mało wspólnego czasu na aktywności. Są psy, które i taki czas spokojnie prześpią. Ale są też i takie typy psów, które nie wytrzymują aż tak długiej nieobecności opiekuna i braku zajęć. A może wracasz zmęczony po ośmiu godzinach z pracy i pierwsze co, to chcesz odpocząć? Natomiast twój pupil tego nie rozumie, bo już się wynudził… Możesz mu dać kong i obserwować z kanapy, jak się nim zajmuje. Warto męczyć psi umysł, gdy jesteś w domu, wymyślając pupilowi specjalne zabawy. Zabierać psa na co najmniej jeden, urozmaicony dłuższy spacer, podczas którego co jakiś czas wyciągniesz z kieszeni szarpak i wspólnie się pobawicie lub wykonacie razem jakieś zadanie.

Jeśli twój pupil będzie zmęczony i fizycznie, i umysłowo, to nie będzie miał czasu na… nudę. I przez ową nudę nie będzie nadmiernie wylizywał swoich łap. Jeśli faktycznie powodem lizania bądź gryzienia łapek była nuda, to zmiana waszego trybu życia powinna rozwiązać problem.

Pies liże łapy – czy to agresja patofizjologiczna?

Słyszeliście o czymś takim? Pojęcie może trudne, ale już wyjaśniamy, czym taka agresja jest. Chodzi tutaj o te agresywne zachowania u psów, które są spowodowane czynnikami zdrowotnymi. Jeśli czworonóg cierpi na jakieś poważniejsze schorzenia – typu epilepsja, zaburzenia neurologiczne – to może przez to kaleczyć swoje łapy czy inne części ciała. To może wyglądać naprawdę groźnie. Jeśli piesek nie ma poczucia własnego ciała przez chorobę, może znienacka atakować swoje łapy i je gryźć.

Czasem w sieci krążą różne filmiki, uznawane za śmieszne, na których widać, jak psiak szczerzy zęby i cały czas atakuje swój ogon albo gryzie nagle mocno swoje łapy i nie potrafi przestać. Niektórych ludzi to bawi, a nie powinno. Taki pies zapewne ma poważne problemy, być może cierpi właśnie na choroby neurologiczne. Swoje łapy potrafi zaatakować aż do krwi. Warto skonsultować takie zachowania jak najszybciej z dobrym weterynarzem, jak i z dobrym behawiorystą – zoopsychologiem.

Poszukaj przyczyny

Powodów lizania łap przez pupila może być znacznie więcej. Może to być alergia, sucha skóra czy też zaburzenia równowagi hormonalnej. Warto więc też zrobić psu badanie krwi pod kątem tarczycy. Jeśli widzisz, że skóra na łapkach jest sucha, podrażniona, zaczerwieniona i w dodatku nadmiernie wypada psu sierść, a on sam wykazuje większą chęć do snu niż zwykle, zbadaj mu tarczycę, bo może okazać się, że cierpi na niedoczynność. Powodem lizania łap może też być popękana skóra w wyniku mrozu bądź gorąca. Warto smarować psie łapki specjalnym balsamem ochronnym, zarówno w zimę, jak i latem. To, co jest ważne, to obserwacja, próba znalezienia przyczyny i w wielu przypadkach udanie się po poradę do specjalisty, aby móc ów problem należycie rozwiązać.

Autor: Agnieszka Czylok
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments