Co robić, jeśli pies ma gorączkę? - Psy.pl
termometr

Co robić, jeśli pies ma gorączkę?

Temperatura psa w zależności od jego rozmiarów powinna wynosić 38-39°C. Psy ras małych i miniaturowych mają zwykle 38,5-39°C, a psy ras dużych i starsze czworonogi – 38-38,5°C.

Wzrost temperatury powyżej 39,5°C uważa się za gorączkę, a ponad 40°C za wysoką gorączkę. Temperaturę mierzy się w odbytnicy psa za pomocą rtęciowego termometru minutowego lub termometru elektronicznego. O tym, czy pies ją ma, czy nie, nie świadczy suchy nos, jak często uważają właściciele.

Pojawienie się gorączki jest zawsze niepokojącym objawem, którego nie wolno bagatelizować. Zwykle towarzyszą jej dreszcze, posmutnienie, brak apetytu, przyspieszenie akcji serca, ziajanie, senność. Domowym sposobem można pomóc zwierzakowi, podając doodbytniczo czopek pyralginy. Następnie trzeba się udać do lekarza i powiedzieć mu, jak wysoka jest temperatura, jakie są inne objawy, i poinformować, że zastosowaliśmy czopek.

Najczęstszymi przyczynami wysokiej gorączki są infekcje bakteryjne i wirusowe układu oddechowego, moczowego, pokarmowego, ropomacicze, babeszjoza, zaniedbane rany i ropnie.

Autor: Artur Dobrzyński
4 na 5 na podstawie 1 głosów
Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

  • ann
    ann 6 września 2017 o 14:45

    Mój beagle ma temperaturę 37,3 stopni. to jego normalna temp. Są psy które mają temp poniżej 38 stopni. Ktos może się przestraszyc mysląc że temp psa musi byc powyżej 38 stopni.

  • Sylwia
    Sylwia 1 października 2017 o 16:33

    Na temperature ciala wplywaja tez niektore stany fizjologiczne np. zblizajacy sie porod oraz wysilek fizyczny lub wysoka temperatura na zewnatrz. Doodbytniczo podajemy tylko i wylacznie pyralgine...tyle ze jest ona juz niedostepna w aptekach. Doustnie nie podajemy absolutnie niczego. Powtarzam-NICZEGO. Lepiej od razu zabrac psa do lek wet. Mozna psa schladzac po brzuchu i po poduszkach lapek.

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *