Pies oczyma artysty


Na wernisaż wystawy „Pies w wielkim mieście”, który odbył się w Kordegardzie na warszawskim Krakowskim Przedmieściu, przybyły – oprócz dwunożnych widzów – jamnik, pudel i dwa kundelki.

Ekspozycja (dostępna do 7 września) prezentuje fotografie, filmy, rzeźby, obrazy i komiksy, których bohaterami są nasi czworonożni pupile. Autorami prac są Katarzyna Cichoń, Małgorzata Sołtysiak, Tatiana Czekalska, Leszek Golec, Jan Koza, Maksymilian Łukomski oraz Wojciech Pustoła.
Uwagę obecnych przyciągnęły fotografie Małgorzaty Sołtysiak prezentujące dwa skrajne podejścia do zwierząt. Pierwszy cykl przedstawia sceny z życia ulicznych psów pariasów w Delhi w Indiach – ich cierpienia, krzywdę i bezdomność. Drugi został poświęcony podwarszawskiemu cmentarzowi dla zwierząt – nagrobki z imieniem i datą śmierci pupila, kwiaty oraz zapalone znicze pokazują, że te psy były kochane i traktowane jak członkowie rodziny.

Widzów zainteresował też krótkometrażowy film „Pimpek” autorstwa Katarzyny Cichoń, który pokazuje na przemian zabiegi kosmetyczne w salonach dla pań i dla psów (manicure, strzyżenie, czyszczenie zębów psa itp.).
Ekspozycja ma zainspirować dyskusję na temat roli i pozycji psa w zurbanizowanym społeczeństwie oraz zadać pytanie o granicę uspołeczniania naszych czworonożnych przyjaciół. (KP)