Pies Roku uhonorowany


W redakcji miesięcznika „Mój Pies” odbyła się miła uroczystość – wręczenia nagrody zwycięzcy plebiscytu Pies Roku 2007. Czarna labradorka Ika otrzymała pamiątkową szarfę i karmę na cały rok, a jej właścicielka Aneta Graboś (prezes fundacji DogIQ) - dyplom. – Ika dostała tytuł Psa Roku, ale dla mnie jest psem życia – mówiła Graboś.

Ika to pies serwisowy – wyszkolony do pomocy niepełnosprawnym. Aneta Graboś dopatrzyła się w niej jednak ponadprzeciętnych zdolności i postanowiła ją uczynić… psim profesorem. Suczka nie została więc przekazana osobie niepełnosprawnej, lecz została w fundacji. Podczas szkolenia inne psy naśladują jej zachowania, dzięki czemu szybciej i łatwiej uczą się sztuki asystowania.

Ika i jej podopieczna Vectra zrobiły prawdziwą furorę, pokazując dziennikarzom przybyłym do redakcji miesięcznika „Mój Pies”, na czym polega praca psiego asystenta. Ika wyjmowała z szuflady przedmioty, pomagała swej pani się rozebrać, asystowała w zakupach. A że nie są to tylko sztuczki na pokaz, przekonała się nasza redakcyjna koleżanka. Gdy przypadkiem rozsypały się jej na podłodze kartki, Vectra – bez żadnej komendy! – zaczęła je po prostu zbierać i wyrzucać do kosza na śmieci!

Pies Roku to zwierzak niezwykle przyjacielski i pracowity, ale swoje umiejętności potrafi wykorzystać też dla własnej korzyści. Gdy Ika zostaje sama w domu, zdarza jej się myszkować po szafkach i szufladach – umie je przecież otwierać… (TJ, fot. Adam Jagielak)

FILMY WIDEO
Co potrafi Pies Roku 2007?

Pokaz posłuszeństwa w wykonaniu Anety Graboś oraz Iki

GALERIA ZDJĘĆ