Twój pies wymiotuje pianą? Sprawdź, o czym to świadczy!


Jeśli pies wymiotuje pianą lub żółcią, może cierpieć na ukrytą chorobę... Lub po prostu mieć lekką niestrawność. Jak to rozróżnić?

Okazjonalne wymioty to część normalnego życia z domowym czworonogiem. Psiaki mogą zwracać źle pogryziony lub za szybko połknięty pokarm, znalezione pod krzakiem skarby… Kiedy powinniśmy się tym martwić? I co zrobić, gdy nasz pies wymiotuje pianą?

Dlaczego pies wymiotuje pianą?

Tego typu wymioty mogą mieć wiele przyczyn. Niektóre z nich są błahe i nie wymagają wizyty u weterynarza, inne mogą być związane z poważną dolegliwością. Oto najczęstsze powody, dla których pies wymiotuje pianą.

Coś zalega w żołądku

Lekkie podrażnienie żołądka zjedzoną na spacerze zdobyczą, połkniętym kawałeczkiem zabawki czy nagłą zmianą karmy może wywołać u psa pieniste wymioty. Również zbyt duży kawałek kości połknięty przez psa na diecie BARF lub zjedzenie dużej ilości trawy może być przyczyną takiej sytuacji. W ten zupełnie naturalny dla psów sposób zwierzak próbuje pozbyć się tego, co zalega w jego przewodzie pokarmowym. Jednorazowe, skuteczne zwrócenie drażniącego żołądek elementu w towarzystwie żółtej, białej lub zielonkawej piany nie powinno nas zbytnio niepokoić. Jednak powtarzające się pieniste wymioty są sygnałem, że ciało obce mogło utkwić w przewodzie pokarmowym psa i przy jego wydobyciu konieczna będzie pomoc weterynarza.

Refluks

Poranne pieniste wymioty spowodowane są najczęściej podrażnieniem żołądka przez nadmiernie wydzielane soki trawienne. Psiak, który karmiony jest o stałej porze dnia, odruchowo wydziela kwasy żołądkowe w chwili, gdy zbliża się godzina posiłku. Jeśli soki trawienne natrafią wtedy na pusty żołądek, w którym nie znajduje się treść pokarmowa, mogą podrażnić jego ściany i wywołać wymioty. Oczywiście nie każdy psiak będzie na tyle wrażliwy – większość czworonogów bez problemu poczeka na śniadanie nawet kilka dodatkowych godzin. Jednak psom, którym takie sytuacje przytrafiają się częściej, warto podawać posiłki zawsze o ustalonych porach.

Skręt żołądka

Skręt żołądka to potencjalnie śmiertelna przypadłość, która dotyka w szczególności duże psy z głęboką klatką piersiową. Napełniony gazami i treścią pokarmową żołądek rozdyma się i przekręca sprawiając, że jego zawartość nie ma ujścia. Początkowym objawem tego problemu są właśnie pieniste wymioty – psiak za wszelką cenę stara się zwrócić zawartość żołądka. Oprócz wymiotów skręt ma także kilka innych objawów. Jeśli je zauważysz, od razu bierz psiaka do weterynarza, by ratować mu życie!

Kaszel kennelowy

Podrażnienie gardła, jakie występuje przy tej chorobie, może być przyczyną wymiotów. Kaszel kennelowy to wysoce zakaźna choroba, której leczenie na szczęście jest dość szybkie i proste. Jeśli twój pies wymiotuje pianą, kaszle, stracił apetyt i chęć do zabawy, powinieneś udać się z nim na badania i testy w kierunku tej choroby.

Zapalenie trzustki lub choroby nerek

Psiaki cierpiące na zaburzenia pracy trzustki mogą często zwracać zawartość żołądka. Chorobie tej towarzyszą także biegunki, ból brzucha, skulona postawa i odwodnienie. Natomiast psiak, który oprócz pienistych wymiotów ma także problemy z oddawaniem moczu i dezorientacją, może mieć problemy z nerkami. W obydwu przypadkach konieczna jest wizyta u weterynarza i jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Parwowiroza

Pieniste wymioty to jeden z pierwszych objawów tej choroby wirusowej. Parwowiroza dotyka najczęściej szczenięta i często okazuje się śmiertelna. Cierpiące na nią psiaki maja także krwawą biegunkę i wysoką gorączkę.

Co zrobić, gdy pies wymiotuje pianą lub żółcią?

Jednorazowe, pieniste wymioty, którym nie towarzyszą żadne inne objawy, nie są powodem do paniki. Ich powodem jest najczęściej podrażnienie żołądka przez resztki pokarmu lub wydzielające się soki trawienne. Jeśli jednak oprócz wymiotów pojawi się u psa gorączka, wzdęcie brzucha, ból lub apatia, należy udać się z nim do weterynarza.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments