Pilny uczeń pies


Nauka, uczeni i ich wychowankowie to częsty motyw dzieł plastycznych sztuki średniowiecza. Na jednej z rycin ze zbiorów Biblioteci Trivulziana w Mediolanie jeden z niesfornych uczniów zajmuje się wprawdzie nauką, tyle że jest to lekcja posłuszeństwa z psem

Jeden z niesfornych słuchaczy jawnie obraża nauczyciela, kiedy na jego oczach uczy psa umiejętności służenia. Sztukę treserską tego niesubordynowanego ucznia z podziwem śledzi karzeł, który na zajęciach powinien pełnić funkcje porządkowe. Należy podziwiać spokój średniowiecznego preceptora, który mimo całego galimatiasu nie przerywa wykładu.
Satyryczny ale i pogodny charakter miniatury podkreśla również jej plastyczna forma, wodzący żaków na pokuszenie wiosenny pejzaż za oknem i żywiołowa, radosna kolorystyka kompozycji, oparta na czystych tonach błękitu, cynobru, szmaragdowych zieleni i złotych żółci. Z tą dekoracyjną, niemal witrażową tonacją kontrastują białe plamy otwartych ksiąg i biel figury pierwszoplanowego psa, który w przeciwieństwie do żaków pilnie i w skupieniu uczy się swoich sztuk.
Wypada docenić nie tylko malarską urodę tego dzieła, ale przewrotne poczucie humoru jego twórcy, umiejętność podpatrywania i przekazywania środkami plastycznymi śmiesznych stron życia, co nie było zresztą rzadkością w barwnej, pełnej blasku i radości sztuce średniowiecza.