Platon uratował życie


Dwuletni owczarek niemiecki Orfeus Traho, zwany na codzień Platonem, uratował życie 79-letniej kobiecie. Platon jest jednym z psów ratowniczych Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT.

Wraz ze swoim przewodnikiem Krzysztofem Stanio, oraz z suką tej samej rasy Nathalie Traho, zwaną Rzepą i Azim, mieszańcem owczarka niemieckiego i rottweilera, wziął udział w poszukiwaniach zaginionej staruszki. 16 czerwca około 22.00, ratownicy ze STORAT-u otrzymali wezwanie z rzeszowskiej policji do podjęcia akcji poszukiwawczej w Borku Nowym koło Rzeszowa.

Starsza pani zaginęła około godziny 13.00. Wyszła do sąsiadki, ale do niej dotarła. Wcześniej miewała już zaniki pamięci. Ratownicy byli na miejscu po północy. Do akcji wysłano trzy grupy ratownicze, z których każda składa się z przewodnika z psem oraz odpowiedzialnego za orientację w terenie nawigatora. Teren akcji został podzielony na trzy sektory. Każdy pies otrzymał do przeszukania jeden z nich. Po jakichś 15 minutach pracy Platon trafił na chustkę należącą do zaginionej. Natomiast około 4.30 wrócił z dużej odległości z bringselem w pysku, sygnalizując w ten sposób odnalezienie poszukiwanej osoby.

Następnie jak najkrótszą drogą doprowadził swoją grupę do staruszki. Starsza pani siedziała boso w potoku i kurczowo trzymała się gałęzi drzewa. Była w stanie głębokiego wychłodzenia i nie można było się z nią porozumieć. Ratownicy udzielili jej pierwszej pomocy, zawiadomili policję i straż pożarną. Policja miała podjąć akcję poszukiwawczą dopiero za parę godzin, gdyż przeszukiwanie terenu tyralierą (posuwający się szereg ludzi) ma sens dopiero za dnia. Tak więc pies najprawdopodobniej uratował jej życie, gdyż mogłaby nie przetrzymać kolejnych kilku godzin. To pierwszy taki sukces Platona.

(Tekst: Urszula Charytonik, zdjęcie: Tomasz Kluz)