Podatek za psa. Dowiedz się, czy musisz go płacić!


Czym jest podatek za psa i ile może wynosić? Kto tak naprawdę powinien płacić za posiadanie domowego pupila?

Każdy z nas słyszał zapewne o podatku za psa. Jednak wciąż nie każdy opiekun czworonoga wie, kto powinien taki podatek płacić i dlaczego! Na internetowych forach można znaleźć wiele sprzecznych informacji dotyczących zarówno wysokości tej opłaty, jak i samej konieczności jej wnoszenia. Nic dziwnego – każda gmina w Polsce rządzi się własnymi prawami.

Czym jest podatek za psa?

Podatek za psa tak naprawdę wcale nie jest podatkiem. Jest to opłata pobierana bezpośrednio przez gminy, a nie organy podatkowe. W zależności od decyzji gminy, pieniądze z tej opłaty trafiają na konto schronisk miejskich lub lokalnych organizacji zajmujących się opieką nad zwierzętami. Pomagają też finansować kosze i dystrybutory na woreczki na psie odchody oraz inne gminne inicjatywy ułatwiające psiarzom życie.

podatek za psa
fot. Shutterstock

Ile wynosi podatek za psa?

Maksymalna kwota tej opłaty ustalana jest przez Ministerstwo Finansów i w roku 2019 wynosi 123,18 zł rocznie za jednego psa. Jednak każda gmina indywidualnie wyznacza wysokość tego podatku, termin jego opłaty i konsekwencje za brak jej uiszczenia. Większość dużych miast rezygnuje z pobierania podatku za psa. Są to między innymi Warszawa, Gdynia, Katowice, Kielce, Poznań, Toruń czy Wrocław. W innych gminach wysokość tej opłaty może się bardzo różnić. Nie zależy ona jednak od rasy czy wielkości zwierzaka – wszystkie psy traktowane są jednakowo.

Niektóre gminy, w których podatek za psa wciąż jest obowiązkowy, wprowadzają liczne ulgi dla opiekunów czworonogów. Na przykład w Krakowie z podatku od psa (wynoszącego rocznie 36 zł) zwolnione są osoby, które swojego zwierzaka adoptowały ze schroniska. Podatku nie płacą tam również ci opiekunowie, których psy są zaczipowane lub wykastrowane. Roczna opłata nie dotyczy także szczeniąt poniżej 8. miesiąca życia.

Kto jest zwolniony od płacenia podatku za psa?

Istnieje kilka sytuacji, w których opiekun psa jest ustawowo zwolniony od tej opłaty. W art. 18 a ust.2 Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opisano, że podatku za psa nie pobiera się od:

  • członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności – z tytułu posiadania jednego psa;
  • niepełnosprawnych – z tytułu posiadania psa asystującego;
  • osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe – z tytułu posiadania jednego psa;
  • podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Czy trzeba płacić podatek za psa?

Jeśli w danej gminie obowiązuje roczna opłata za psa, każdy opiekun czworonoga, który nie jest z niej zwolniony, powinien opłacić ją w wyznaczonym przez gminę terminie. Nieopłacenie tego podatku może wiązać się z naliczeniem odsetek, grzywną, a nawet postępowaniem komorniczym. W praktyce jednak ściganie osób uchylających się od tej opłaty jest wyjątkowo trudne, głównie ze względu na brak ewidencji opiekunów psów. Niektóre gminy całkowicie więc rezygnują z pobierania tej opłaty. Jednak mając świadomość, że pieniądze te przeznaczane są na opiekę nad potrzebującymi zwierzętami i ułatwiają codzienne życie miejscowym psiarzom, warto przestrzegać tego przepisu! Informację o tym, czy w twojej gminie obowiązuje podatek za psa, możesz uzyskać w urzędzie gminy lub na stronie internetowej swojej gminy.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments